Kilka czynników może wpływać na ryzyko wystąpienia próchnicy u dziecka, w tym ilość cukru w diecie. Picie dużej ilości wody, unikanie słodkich pokarmów i napojów oraz lakierowanie zębów fluorem są ważne w zapobieganiu próchnicy. Ksylitol i lakier fluorkowy to również świetny wybór. Wielu rodziców obawia się jednak, że lakier fluorkowy może być zbyt ostry dla ich dzieci.
Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z poradnik-dentystyczny.pl
Xylitol
Xylitol to substytut cukru, który ma wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Jest to skuteczny sposób zapobiegania próchnicy u dzieci i dorosłych. W badaniu przyjrzano się 118 niemowlętom i porównano tabletki do ssania z ksylitolem do braku leczenia. Nie było różnicy w przyroście próchnicy między grupami i nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych. Jednak ksylitol był droższy niż cukier, co sprawia, że nie jest to najbardziej ekonomiczny wybór dla wszystkich rodzin.
Chociaż ksylitol jest uważany za bezpieczny dla zdrowia jamy ustnej, jego rola w zapobieganiu próchnicy jest nadal kontrowersyjna. Chociaż włączony do wielu profilaktycznych programów stomatologicznych, ten substytut cukru nie jest wymieniany w wytycznych dotyczących zapobiegania próchnicy w Wielkiej Brytanii. Badania, które zostały przeprowadzone w Europie nie były tak solidne jak te przeprowadzone w USA. Ze względu na brak randomizowanego badania kontrolowanego, wyniki te należy interpretować z ostrożnością.
Badacze oceniali długoterminowy wpływ ksylitolowej gumy do żucia na próchnicę u dzieci i dorosłych. Rekrutowali 179 dzieci i dorosłych z wysokim ryzykiem wystąpienia próchnicy zębów. Następnie zmierzyli pH śliny, poziom paciorkowców mutans i pH płytki nazębnej na poziomie wyjściowym i 2 lata po założeniu gumy. Obliczyli wartości D na podstawie poziomów dwóch substytutów cukru i porównali je z placebo.
Ksylitol został szeroko przebadany w różnych formach. Został włączony do wielu różnych rodzajów produktów spożywczych. Jest świetnym zamiennikiem cukru w kawie i herbacie. Jest również bezpieczny dla kobiet w ciąży i osób chorych na cukrzycę. Występuje również w wielu rodzajach gum do żucia i płynów do płukania ust. Jest również popularnym zamiennikiem cukru dla diabetyków.
Fluorek
Badania nad wpływem fluoru na zapobieganie próchnicy zostały przeprowadzone przez kilku badaczy. Większość z nich wykazała, że fluor hamuje aktywność bakterii kariogennych. Zmiany chemiczne w metabolizmie bakterii kariogennych powodują zmniejszenie produkcji kwasu. Ponadto fluor wpływa na produkcję przez bakterie polisacharydów, które tworzą powłokę adhezyjną zębów. Tak więc fluor zapobiega próchnicy zarówno u dorosłych, jak i u dzieci poprzez hamowanie produkcji kwasu.
Określając korzyści ze stosowania fluorków, dentyści i świadczeniodawcy powinni wziąć pod uwagę ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, aktualne źródła fluorków oraz możliwość wystąpienia fluorozy szkliwa. Rozmaite metody stosowania fluorku ewoluowały wraz z różnymi stężeniami, dawkami i harmonogramami. Chociaż fluorek przynosi wiele korzyści zarówno dzieciom, jak i dorosłym, w Stanach Zjednoczonych nie ma ujednoliconych zaleceń dotyczących jego stosowania.
Trudno jest jednak określić opłacalność programów stosowania fluorkowych płynów do płukania ust i past do zębów u dzieci. Skuteczność płynów do płukania ust fluoryzowanych fluorem jest jednak powszechnie uznawana w środowisku stomatologicznym. W rzeczywistości fluorkowe płukanie jamy ustnej stało się powszechne w niektórych krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest najczęściej stosowaną metodą leczenia w ramach zdrowia publicznego. Różne metody wykazały obiecujące wyniki.
Chociaż korzyści płynące z fluorku są oczywiste, wielu nadal kwestionuje bezpieczeństwo stosowania tego minerału. Mimo że fluor jest powszechnie stosowany, wiele osób pozostaje zdezorientowanych co do jego zastosowania w zębach i najlepszego sposobu jego użycia. W rzeczywistości fluor jest całkowicie bezpieczny, gdy jest stosowany prawidłowo. Trzeba jednak uważać, aby go nie przedawkować. Jako środek zapobiegawczy, należy również szukać pomocy medycznej w przypadku niedoborów fluoru.
Unikanie napojów zawierających cukier
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia COVID-19, Światowa Organizacja Zdrowia wydała niedawno wytyczne dotyczące żywienia, które obejmują unikanie napojów zawierających cukier. Napoje te są głównym źródłem cukru w diecie dzieci, przy czym prawie dwie trzecie dzieci w wieku od dwóch do czterech lat spożywa codziennie napoje zawierające cukier. W społecznościach lokalnych wdrożono szereg działań i polityk mających na celu zniechęcenie do spożywania napojów słodzonych. Kilka zaleceń opisano poniżej.
Zwiększone spożycie napojów słodzonych zostało powiązane z cukrzycą typu 2 u dzieci i dorosłych. Podczas gdy cukier nie powoduje cukrzycy typu 2, wysokokaloryczna dieta może zwiększyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku napojów słodzonych, które są wypełnione pustymi kaloriami i nie oferują wiele wartości odżywczych. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii picie napojów bez cukru może wpływać na zdrowie dzieci, a coraz więcej badań sugeruje, że napoje te negatywnie wpływają na bakterie w jelitach.
Opodatkowanie słodkich napojów ma dodatkową korzyść w postaci zmniejszenia ilości słodkich napojów spożywanych w szkołach. Kilka miast w USA wprowadziło podatek od napojów słodzonych, co spowodowało zmniejszenie spożycia tych napojów nawet o 52%. Podatek ten przyczynił się do finansowania programów wspierających lokalne szkoły i systemy opieki zdrowotnej. Wiele z tych programów zajmuje się również dysproporcjami w kosztach opieki zdrowotnej wśród społeczności o niższych dochodach.
Celem tego przeglądu jest wniesienie wkładu do rosnącego zbioru dowodów dotyczących zapobiegania i leczenia chorób jamy ustnej wywołanych przez cukry dodane. Celem jest opracowanie wysokiej jakości strategii opartych na dowodach, które pozwolą zmniejszyć nierówności zdrowotne i poprawić jakość życia. Koncentrując się na profilaktyce, można poprawić zdrowie jamy ustnej, poprawić jakość życia i zająć się innymi konsekwencjami nadmiernego spożycia cukrów dodanych. Autorzy stwierdzają, że napoje słodzone cukrem są jednym z najbardziej szkodliwych czynników przyczyniających się do powstawania próchnicy i innych problemów stomatologicznych.
Lakier fluorkowy
Lakier zawierający fluor jest powszechnie stosowanym zabiegiem stomatologicznym, który może zapobiegać powstawaniu ubytków. Działa on najlepiej, gdy jest stosowany w połączeniu z regularnym szczotkowaniem, nitkowaniem zębów i zdrową dietą. Lakier fluorkowy jest trudno wchłaniany do organizmu, łatwo się go nakłada i utwardza w ustach. Następnie lakier jest łatwo usuwany poprzez szczotkowanie lub płukanie jamy ustnej. Aby uzyskać optymalne wyniki, lakier fluorkowy jest zalecany dla dzieci i dorosłych o zdrowych zębach.
Pomimo korzyści płynących ze stosowania lakieru fluorkowego, wiele badań nie wykazało jeszcze, czy pomaga on zapobiegać próchnicy u dzieci i dorosłych. Chociaż wskaźniki próchnicy zmniejszają się u dorosłych, pozostają wysokie u dzieci poniżej trzeciego roku życia. Na przykład w Niemczech 14% trzylatków cierpi z powodu próchnicy w uzębieniu pierwotnym. Lakier fluorkowy zapobiega próchnicy poprzez wspomaganie procesu remineralizacji powierzchni zębów, co pomaga zapobiegać powstawaniu i postępowi próchnicy. Chociaż lakier fluorkowy może przynosić korzyści małym dzieciom, potrzeba więcej badań, aby określić jego długoterminowy wpływ na dzieci i dorosłych.
Badanie przesiewowe w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w kierunku próchnicy jest tanim, nieinwazyjnym i skutecznym sposobem zapobiegania próchnicy zębów. Ważnym elementem tego leczenia jest lakier fluorkowy, który może być nakładany na zęby dziecka przez doradcę stomatologicznego. Dzieci zostały przydzielone do jednej z dwóch interwencji środowiskowych (MUI) – aplikacji lakieru fluorkowego i rozmowy motywacyjnej z doradcą ds. zdrowia zębów. Lakier był podawany dzieciom co kwartał przez dwa lata, a podstawowym wynikiem była częstość występowania próchnicy wczesnodziecięcej.
Chociaż korzyści płynące ze stosowania lakieru fluorkowego są dobrze znane, wielu rodziców obawia się jego toksyczności. Badania przeprowadzone przez Association of State and Territorial Dental Directors wskazują jednak, że niewielka ilość fluoru spożyta po aplikacji nie powoduje ostrych efektów toksycznych. W badaniu tym w ramach jednej próby zebrano dane od około 50 000 dzieci. W obu badaniach lakier fluorkowy zapobiega próchnicy zębów o około 50%.
Niechirurgiczne postępowanie z próchnicą zębów
Najskuteczniejsze niechirurgiczne postępowanie z próchnicą zębów u dzieci i dorosłych pacjentów polega na stosowaniu środków zapobiegających chorobie i interwencji w najwcześniejszych stadiach. Takie podejście obejmuje wczesną ocenę osób zagrożonych ubytkami i edukację w zakresie opieki stomatologicznej. Ponadto istnieje szereg niechirurgicznych procedur dostępnych w leczeniu zniszczonych zębów. Jednym z takich zabiegów są lakiery z żywicy dentystycznej. Ponadto jako atraumatyczna procedura uzupełniania ubytków dostępne są również jonomery szklane.
Autorzy przeprowadzili ankietę internetową w celu określenia częstości występowania i rodzaju niechirurgicznych metod leczenia próchnicy oferowanych w amerykańskich programach rezydencji stomatologii dziecięcej. Porównali również te wyniki z danymi zebranymi w 2015 r. w celu określenia trendów i barier w ich wdrażaniu. Wyniki ankiety zostały podsumowane w poniższej tabeli. Autorzy wnioskują, że niechirurgiczne leczenie próchnicy powinno być włączone do programów rezydencji stomatologii dziecięcej. I, należy podkreślić, że opcje nonsurgicznego leczenia próchnicy powinny być stosowane w połączeniu z konserwatywną opieką stomatologiczną.
Systematyczny przegląd narzędzi oceny ryzyka próchnicy opublikowany w Int J Paediatr Dent, miał na celu zmierzenie ich właściwości pomiarowych oraz ocenę wartości ich ważności predykcyjnej. Autorzy zidentyfikowali 9 czynników ryzyka, które wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia nowej zmiany próchnicowej. Następnie opracowali wykres kołowy, aby pokazać względny wpływ każdego czynnika ryzyka. Metoda ta jest użytecznym narzędziem w przewidywaniu ogólnego ryzyka rozwoju próchnicy u pacjenta w przyszłości. Ponadto wyniki oceny ryzyka próchnicy mogą być wykorzystane do zaproponowania ukierunkowanych strategii zapobiegania rozwojowi nowej próchnicy.
Kluczowym krokiem w kierunku osiągnięcia skutecznego leczenia próchnicy jest zastosowanie nowych systemów diagnostycznych. Obecnie dostępne są zaawansowane metody niechirurgicznej diagnostyki próchnicy zębów, które pozwalają wykryć obecność zmian, zanim osiągną one stadium kawitacji lub zmiany w postaci białej plamy. Wciąż jednak istnieją wyzwania. Obecne narzędzia diagnostyczne nie wykrywają wiarygodnie wczesnych zmian próchnicowych, a do wiarygodnej diagnostyki klinicznej potrzebny jest złoty standard.
Podobne tematy