Czy próchnica zębów jest normalną częścią życia człowieka, to złożone pytanie. W tym artykule przeanalizujemy przyczyny próchnicy, opis czasowy próchnicy oraz kwasochłonną teorię przyczynowości. Omówimy również wysoką częstość występowania próchnicy w krajach rozwijających się i jej czynniki etiologiczne. Poruszona zostanie również kwestia związku pomiędzy napojami słodzonymi a próchnicą zębów. Pomimo złożoności zagadnienia, istnieje kilka czynników, które mogą odgrywać rolę w występowaniu próchnicy zębów.
Kwasogenna teoria przyczynowości
Kwasogenna teoria próchnicy zakłada, że rozwój próchnicy zębów jest spowodowany przez cztery czynniki: odpowiedni substrat węglowodanowy, mikroorganizm wytwarzający kwas, podatna powierzchnia zęba i czas. Przy braku gatunków kariogennych, warunki niskiego pH sprzyjają rozwojowi bakterii wytwarzających kwasy. Fluorki i ślina to dwa czynniki, które mogą modyfikować występowanie próchnicy.
Teoria ta opiera się na obserwacji, że mikroorganizmy w biofilmach są w bliskim kontakcie fizycznym. Co więcej, interakcje te mogą wpływać na potencjał patogenny bakterii kariogennych. Na przykład, łańcuchy pokarmowe, w skład których wchodzą Veillonella spp. mogą łagodzić kwasotwórcze właściwości bakterii kariogennych. Podejście to ma jednak ograniczony sukces jako marker diagnostyczny. Ma jednak tę zaletę, że pozwala stomatologowi skupić się na czynnikach, które mogą wpływać na potencjał patogenny danego mikroorganizmu.
Kwasogenna teoria próchnicy została po raz pierwszy zaproponowana przez Willoughby’ego D. Millera w latach 90. XIX wieku. Według teorii Millera węglowodany zawarte w diecie były fermentowane przez mikroorganizmy jamy ustnej w celu wytworzenia kwasów, takich jak kwas octowy, propionowy i mlekowy. Kwasy te obniżały poziom pH płytki nazębnej, powodując jej zakwaszenie. Kiedy poziom pH spada poniżej 5,5, jony mineralne są uwalniane ze szkliwa zęba i kryształów hydroksyapatytu.
Teoria proteolizy-chelacji rozwiązuje wiele drobnych wad teorii kwasogennych i proteolitycznych. Proteoliza-chelacja została po raz pierwszy zaproponowana w 1955 roku przez Schatza i współpracowników. Chelatacja to proces, w którym jony metali są kompleksowane z kwasem. W przeciwieństwie do kwasogenu, chelatacja jest niezależna od poziomu pH w medium. Teoria ta uwzględnia również bakteryjne niszczenie organicznych składników szkliwa. Produkty rozpadu tych składników organicznych mają właściwości chelatujące, rozpuszczając minerał w szkliwie przy neutralnym/alkalicznym pH. Ponadto uwzględnia fakt, że niektóre organiczne składniki szkliwa, takie jak mukopolisacharydy, lipidy i cytryniany, działają jako wtórne chelatory.
Niedobory w diecie
Wiele osób uważa, że cukier jest główną przyczyną próchnicy zębów, ale badania wykazały, że cukier może również wpływać na zdrowie jamy ustnej. Niektóre osoby z wysokim spożyciem cukru mają niższy poziom próchnicy niż inne. Rodzaj i ilość spożywanego cukru wpływa na tempo rozwoju próchnicy. Niedobór witamin może również wpływać na wzrost zębów i sprawiać, że są one bardziej podatne na próchnicę. Niedożywienie i dieta o dużej zawartości cukru mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia próchnicy.
Niedobory w diecie są głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania chorób zębów. Osoby powinny ograniczyć spożycie cukru do 40-55 gramów dziennie, co stanowi sześć do dziesięciu procent spożywanej energii. Spożywanie cukru na poziomie wyższym niż ten może prowadzić do próchnicy zębów, a dentysta powinien edukować pacjentów na temat szkodliwego wpływu cukru na zdrowie jamy ustnej. Niedobór witamin, minerałów i błonnika może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób zębów.
Owoce są częścią typowej diety mieszanej, ale wysokie spożycie owoców może powodować próchnicę u ludzi. Ponadto spożycie owoców może wywoływać próchnicę u zwierząt, dlatego czynniki dietetyczne powinny być brane pod uwagę na kilka lat przed pojawieniem się próchnicy. Ponadto badania na zwierzętach nie mają bezpośredniego zastosowania do ludzi. Wynika to z faktu, że zęby zwierząt różnią się od zębów ludzi. W związku z tym badania na zwierzętach mogą nie mieć zastosowania w każdym przypadku.
Spożycie cukru jest związane z próchnicą zębów w sposób dynamiczny. Cukry są związane z próchnicą zębów wśród odizolowanych społeczności i grup narażonych na duże ilości cukru. Grupy o wysokim spożyciu cukru mają również wyższe wskaźniki próchnicy niż te, które spożywają małe ilości cukru. Poza cukrami, napoje zawierające cukier również zwiększają ryzyko wystąpienia próchnicy. Chociaż skrobia nie jest bezpośrednio związana z próchnicą, jej ryzyko wzrasta, gdy jest połączona z cukrem.
Opisy czasowe próchnicy
Poniżej wymieniono cztery rodzaje próchnicy i ich przyczyny. Próchnica jest procesem, w wyniku którego dochodzi do zniszczenia szkliwa zębów przez bakterie wytwarzające kwas oraz proteolizę. Może mieć charakter ostry lub przewlekły. Zabiegi fluorkowe pomagają w rekalcyfikacji szkliwa zębów. Jednak w niektórych przypadkach to właśnie połączenie tych czynników powoduje rozwój próchnicy. Niezależnie od przyczyny, podczas wizyty u dentysty należy pamiętać o następujących czynnikach.
O lokalizacji i formie zęba próchnicowego decyduje rodzaj substratu węglowodanowego. Większość próchnicy rozwija się na powierzchniach okluzyjnych zębów, które stanowią 12,5% całego zęba. U dzieci najczęstszym typem próchnicy jest próchnica typu pit and fissure. Te formy próchnicy są trudne do wykrycia, ponieważ zaczynają się na powierzchni zęba i postępują w kierunku bocznym. Kiedy próchnica się rozwija, rozprzestrzenia się na zębinę, która podąża w kierunku trójkąta i wskazuje na miazgę. Ten typ próchnicy zębów łączy się z próchnicą szczelinową na styku zębina-szkliwo.
Trzeci typ próchnicy zęba jest spowodowany długotrwałą ekspozycją na kwas. Podczas gdy kwas powoduje jego wzrost, pH wraca do normy z pomocą śliny i rozpuszczonych składników mineralnych na powierzchni zęba. Jednak podczas tego procesu porcje nieorganicznej zawartości mineralnej zęba mogą się rozpuścić. Mogą one pozostać tam nawet do dwóch godzin. Proces ten zwiększa szanse na rozwój próchnicy.
Etapy próchnicy charakteryzują się wyraźnymi strefami zniszczenia, penetracji bakteryjnej i demineralizacji. Najwcześniejsza faza próchnicy charakteryzuje się strefą półprzezroczystą, która pokrywa się z utratą od jednego do dwóch procent zawartości mineralnej szkliwa zęba. Ciemna strefa odzwierciedla lekką remineralizację szkliwa zęba. Strefa powierzchniowa jest względnie zmineralizowana do momentu, gdy demineralizacja zęba prowadzi do kawitacji.
Występowanie próchnicy w krajach rozwijających się
Wysokie występowanie próchnicy zębów na obszarach wiejskich na wyżynie wietnamskiej zostało powiązane z niskim poziomem świadomości i złym nastawieniem do zdrowia jamy ustnej. Było to również związane z grupą wiekową 11-12 lat i mniejszością etniczną Jarai. Badanie to ujawnia, że przyszłe interwencje mające na celu zapobieganie próchnicy zębów muszą skupić się na poprawie wiedzy i postaw. Autorzy mają nadzieję, że wyniki te pomogą w poprawie polityki zdrowia publicznego w kraju.
Częstość występowania próchnicy zębów rośnie w krajach rozwijających się, ale choroba ta niekoniecznie jest bardziej rozpowszechniona w Trzecim Świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia co najmniej 60% dzieci w wieku szkolnym jest dotkniętych próchnicą. W krajach o niskich dochodach choroba ta dotyka 520 milionów dzieci. Co więcej, dotyka ona ludzi przez całe ich życie. W przeglądzie z 2009 roku odnotowano alarmujący wzrost częstości występowania próchnicy na świecie. Próchnica wczesnodziecięca jest definiowana jako obecność zbutwiałych powierzchni zębów lub ubytków u dziecka w wieku od 6 do 15 lat. Próchnica wczesnego dzieciństwa jest również określana jako obecność próchnicy w zębie pierwotnym (mlecznym). Według WHO próchnica wczesnego dzieciństwa jest najczęstszą chorobą zakaźną u dzieci i występuje pięć razy częściej niż astma i cukrzyca.
Badanie zostało przeprowadzone w ośmiu krajach rozwijających się w celu określenia przyczyn tego schorzenia. Badanie to wykazało, że częstość występowania próchnicy jest wyższa w krajach o niskich dochodach, w porównaniu z krajami o wysokich dochodach. Wykazało również, że częstość występowania próchnicy jest większa u nastolatków i dorosłych oraz w biedniejszych dzielnicach. Ponadto ujawniono, że mężczyźni są bardziej narażeni na rozwój próchnicy niż kobiety. Sugeruje to, że przyczyny wyższego rozpowszechnienia próchnicy w krajach biedniejszych mogą być inne niż w krajach o wyższych dochodach.
Pomimo przeważającej wiedzy na temat próchnicy zębów w krajach rozwijających się, kluczowym czynnikiem jej ograniczenia jest poprawa higieny jamy ustnej. Fluor nie jest powszechnie dostępny w krajach o niskich dochodach, a praktyki w zakresie higieny jamy ustnej są często niewystarczające. W wielu przypadkach fluor nie jest dostępny, a zatem jego wpływ nie jest jasny. Tak więc najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia częstości występowania próchnicy w krajach rozwijających się może być poprawa higieny jamy ustnej i dostępu do opieki stomatologicznej.
Podobne tematy