Dentysta używa urządzenia przypominającego kleszcze, aby uchwycić igłę szwu i wprowadzić ją przez grubość płata. Szwy mają tendencję do wysuwania się z tkanki, dlatego pacjent będzie czuł lekkie szarpnięcie igły. Na szczęście są one stosunkowo bezbolesne. Dentysta uważa, aby nie napinać zbyt mocno nici, ponieważ uniemożliwi to napływ krwi do dziąsła i spowolni proces gojenia.
Root planing
Po root planingu może wystąpić obrzęk i wrażliwość na żucie. Ten dyskomfort powinien ustąpić w ciągu kilku dni, a Ty powinieneś unikać sztywnej diety, dopóki nie będziesz mógł wygodnie żuć ponownie. Aby zmniejszyć krwawienie, należy unikać forsownej aktywności fizycznej przez kilka dni po zabiegu. W celu złagodzenia bólu można przyjmować leki przeciwbólowe bez aspiryny. W celu zmniejszenia wrażliwości dentysta może przepisać pastę odczulającą, która zawiera azotyn potasu.
Skaling i root planing są powszechnie wykonywane w gabinecie stomatologicznym w celu usunięcia czynników etiologicznych. Czynniki te często znajdują się poniżej linii dziąseł, co stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Oprócz czyszczenia, planowanie korzeni pomaga przywrócić estetyczny wygląd Twojego uśmiechu. Ponieważ bakterie żyją poniżej linii dziąseł, przyczyniają się do powstawania nieświeżego oddechu. Usuwając bakterie i płytkę nazębną, planowanie korzeni poprawi Twój wygląd i zapobiegnie dalszym infekcjom.
Planowanie korzeni po zszyciu dziąsła polega na usunięciu niewielkich ilości zębiny i cementu z korzenia zęba. W ten sposób usuwa się bakterie, biofilm i kamień nazębny, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Planowanie korzeni pomaga osadzić dziąsło na miejscu i umożliwia jego szybsze gojenie. Zabieg ten może trwać kilka sesji. W zależności od ciężkości choroby dziąseł, root planing może wymagać kilku wizyt.
Przeszczepy PST
Procedury chirurgiczne, takie jak przeszczepy PST, wymagają niewielkiego lub zerowego czasu przestoju i wymagają najmniejszej ilości operacji. W przeciwieństwie do innych rodzajów chirurgii dziąseł, PST nie wymaga użycia szwów ani skalpela. Jedna sesja może skorygować recesję dziąseł na całym łuku zębowym. Otwory po nakłuciach goją się w ciągu 24 godzin, a większość pacjentów wymaga jedynie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. PST może również zapobiec utracie zębów, co jest częstym efektem ubocznym starzenia się dziąseł. Podczas procesu gojenia pacjenci mogą nosić wyjmowany aparat, który chroni ich usta przed urazami spowodowanymi bruksizmem.
Chirurg stomatologiczny wykonujący przeszczepy PST może wykorzystać własną tkankę miękką pacjenta z podniebienia do zastąpienia brakujących zębów. Ponieważ procedura ta jest tak precyzyjna i bezpieczna, można nią leczyć więcej zębów podczas jednej sesji niż tradycyjnym przeszczepem dziąsła. Pacjenci mogą odczuwać wrażliwość na ciepło i zimno po zabiegu. Jednak wyniki są porównywalne z wynikami tradycyjnego przeszczepu dziąseł. Przeszczepy PST są świetną opcją do zastąpienia łączników kompozytowych.
W przeciwieństwie do tradycyjnego przeszczepu dziąsła, PST wykorzystuje ultracienkie instrumenty do zmiany położenia dziąsła bez użycia szwów lub skalpela. Korzystając z ultracienkich instrumentów, dentysta może delikatnie pociągnąć płat dziąsła i przesunąć go na odsłoniętą strukturę korzenia zęba. Zabieg ten nie wymaga zakładania szwów ani zszywek i daje natychmiastowe rezultaty. Wizyta kontrolna jest zaplanowana na jeden, dwa i pięć tygodni po zabiegu.
Przeszczepy kości
Przeszczepy kości w gabinecie stomatologicznym są zazwyczaj wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Niektórzy lekarze stomatolodzy oferują jednak możliwość zastosowania sedacji. W bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne może być znieczulenie ogólne. Przed poddaniem się temu zabiegowi należy omówić z lekarzem różne możliwości. Większość pacjentów zgłasza niewielki lub zerowy ból. W początkowym okresie gojenia pacjenci nie powinni żuć przeszczepionego miejsca ani wywierać na nie nacisku, ponieważ może to spowodować rozerwanie lub przesunięcie szwów. Następnie pacjenci powinni stosować dietę z miękkim jedzeniem i powstrzymać się od szczotkowania tego obszaru.
W pierwszym tygodniu po zabiegu pacjenci powinni stosować się do zaleceń chirurga i przez kilka dni nie myć energicznie zębów. Materiał zawarty w przeszczepie zacznie przekształcać się w kość w okresie 3-6 miesięcy. Gdy przeszczep kostny dojrzeje, pacjent może umówić się na wizytę w celu wszczepienia implantu. Pacjenci powinni unikać energicznego płukania w tym czasie, ponieważ materiał przeszczepu może zostać wypłukany w ciągu pierwszych kilku dni.
Po wykonaniu przeszczepu kości, przez kilka dni może występować obrzęk i ból. Należy utrzymywać jamę ustną w czystości, aby zapewnić najlepsze gojenie. W ciągu siedmiu do 10 dni powrócisz do periodontologa na wizytę kontrolną, aby upewnić się, że wszystko przebiegło prawidłowo. Twoja nowa kość będzie mocno przylegać do zęba i odwróci skutki choroby przyzębia.
Pielęgnacja rany
Jeśli Twój dentysta zszył Twoje dziąsło, będziesz musiał o nie odpowiednio zadbać po zabiegu. Przede wszystkim należy unikać nadmiernego kontaktu z raną oraz unikać kąpieli i piaskownic. Twoje zszyte miejsce może się sączyć, więc powinieneś unikać tych czynności, dopóki rana się nie zagoi. Możesz również delikatnie przemyć to miejsce wodą, ale nie pozwól, aby się moczyło przez co najmniej pierwsze 24 godziny. Po tym czasie można poklepać ranę do sucha.
Szwy rozpuszczają się same, ale ważne jest, aby w miarę upływu czasu zachować higienę jamy ustnej. Powinieneś stopniowo szczotkować obszar w pobliżu szwów, ale uważaj, aby nie szczotkować rany, dopóki się nie zagoi. Szwy mogą zostać usunięte w ciągu 3 do 4 dni. W tym czasie gniazdo zęba może być nadal zatkane krwią, której zniknięcie może zająć trzy miesiące. Aby pomóc w gojeniu się rany, dentysta może przepisać antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej lub płukankę ze słoną wodą. Płukanie ust słoną wodą powinno być wykonywane delikatnie, ale niezbyt energicznie, szczególnie w pierwszej dobie pooperacyjnej, ponieważ może to spowodować usunięcie skrzepów.
Po zszyciu dziąsła rana będzie się szybko goić, jeśli będą Państwo przestrzegać zaleceń przekazanych przez lekarza stomatologa. Pielęgnacja rany po zszyciu dziąsła jest prosta i nieskomplikowana. Lekarz dentysta może udzielić szczegółowych instrukcji dotyczących czyszczenia i ochrony rany. Rana w końcu zacznie tworzyć tkankę ziarninującą, co świadczy o jej prawidłowym gojeniu. Należy natychmiast skontaktować się z dentystą, jeśli rana stanie się nieprzyjemna lub zacznie krwawić, ale nie należy się martwić, jeśli nie krwawi.
Wezwanie dentysty
Jeśli dentysta zaszył Twoje dziąsło, możesz odczuwać bolesną ranę i gorączkę. Ze zszytego miejsca może sączyć się wydzielina, co może świadczyć o zakażeniu. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z dentystą. Zazwyczaj problemy te występują po zwykłych godzinach pracy. Niezależnie od pory dnia, wezwanie dentysty po zszyciu dziąsła jest mądrym pomysłem.
Założenie małego opatrunku na ranę
Po zszyciu dziąsła należy założyć mały opatrunek na ranę, ponieważ nici szwów pozostawią drobne otwory w tkance dziąsła. Krwawienie związane z tymi otworami powinno być minimalne i powinno się szybko zagoić. Zakładanie opatrunku na ranę nie jest konieczne, jeżeli miejsce zszycia jest minimalne i nie powoduje bólu. Noszenie małego opatrunku na ranę zapobiega również infekcji. Należy jednak uważać na następujące oznaki.
Po zmianie opatrunku należy umyć ręce i zawsze pamiętać o użyciu rękawic chirurgicznych. Przed zmianą opatrunku należy myć ręce przez około 30 sekund. Pamiętaj, aby oczyścić dłonie pod paznokciami. Ponadto, jeśli używałeś kleju tkankowego, powinieneś zachować go w suchości, a po pięciu do dziesięciu dniach wymienić. Ponadto powinieneś wyjąć rękawiczki chirurgiczne z worka na śmieci i zastąpić je nowymi.
Podobne tematy