Ropnie są zbiorami martwych białych krwinek, resztek tkanek i bakterii, które tworzą się w korzeniach zębów. Kiedy ząb jest zainfekowany bakteriami, ropień może wyglądać jak ropa w misce. Zdjęcia rentgenowskie i tomografia komputerowa mogą być pomocne w ustaleniu, czy ząb jest zainfekowany. Twój dentysta może wykonać tomografię komputerową, aby określić lokalizację ropnia.
Zdjęcia rentgenowskie
Zdjęcia rentgenowskie zębów mogą być przydatne w diagnozowaniu różnych schorzeń stomatologicznych, w tym ropni, ubytków i guzów. Zdjęcia te pokazują również zmiany w kości lub kanale korzeniowym, które mogą być związane z infekcją. Zdjęcia rentgenowskie mogą być również wykorzystywane do określenia stanu zębów przed zabiegiem stomatologicznym, takim jak ekstrakcja zęba lub leczenie kanałowe. Rentgenowskie zdjęcia stomatologiczne mogą również wykryć wbity ząb lub torbiel.
Na zdjęciu rentgenowskim można wykryć ropień, gdy pojawi się on jako promieniowanie na wierzchołku korzenia zęba. We wczesnym stadium ropnia pacjent może odczuwać ból lub wrażliwość na nacisk. W ustaleniu lokalizacji ropnia może pomóc również próba wstrząsowa. Zdjęcia rentgenowskie mogą być również pomocne w określeniu lokalizacji zęba, który może być zakażony.
Zdjęcia rentgenowskie wierzchołka zęba mogą pomóc w rozpoznaniu ropnia. Na zdjęciu rentgenowskim wierzchołka zęba widać ciemny obszar wokół wierzchołka zęba. Ząb, który nie jest żywotny, również może być zainfekowany. Może być wrażliwy na dotyk i może nie reagować na badanie ciepłem/zimnem.
Innym rodzajem zdjęcia rentgenowskiego jest zdjęcie bitewne. Ten rodzaj zdjęcia pozwala lekarzowi zobaczyć więcej szczegółów wewnątrz jamy ustnej niż tradycyjne zdjęcie rentgenowskie. Zdjęcie rentgenowskie typu bitewnego pokazuje widoczną część zębów, w tym korzenie i wspierające je kości. W przypadku choroby dziąseł ten rodzaj zdjęcia rentgenowskiego może również wykryć nieregularny rozwój kości szczęki.
Rentgen stomatologiczny może również pokazać położenie zębów mądrości. Zęby u dzieci mogą nie być widoczne bez prześwietlenia stomatologicznego, dlatego ważne jest, aby wcześnie udać się do dentysty w celu ich sprawdzenia. Jeśli dentysta tego nie widzi, ropień zęba może nie być widoczny gołym okiem. Rentgen zębów może pokazać dentyście to, co przeoczył podczas badania jamy ustnej, np. pęknięty ząb.
Leczenie kanałowe jest jedną z możliwości uratowania zęba z ropniem. Zabieg kanałowy usuwa próchnicę i zainfekowaną miazgę zęba. Następnie wewnątrz kanałów korzeniowych umieszcza się wypełnienie, a na nim koronę, która chroni ząb. Jeśli ząb jest zbyt zainfekowany, aby można było go leczyć, dentysta może usunąć ząb i zastąpić go implantem.
Tomografia komputerowa
Tomografia komputerowa ropnia zęba pozwala lekarzowi zobaczyć anatomię głowy i szyi w trzech wymiarach i może wykryć infekcje zębów wcześniej niż tradycyjne zdjęcia radiologiczne. Na tradycyjnych zdjęciach okołowierzchołkowych ropnie zębów widoczne są zwykle jako przeczulenia wokół korzeni zęba. Badanie tomograficzne może wykazać, czy infekcja rozprzestrzeniła się na inne obszary jamy ustnej. Ze względu na większą złożoność tych skanów, powinny być one wykonywane tylko w razie konieczności.
Chociaż częstość występowania ropni zębowych jest różna, większość z nich uważa się za łagodne i łatwe do leczenia w warunkach ambulatoryjnych. Chociaż prawie połowa wszystkich badań tomograficznych w kierunku zakażeń zębowych jest niepotrzebna, naraża pacjentów na nadmierne koszty i ryzyko fizyczne. Ponieważ infekcje odontogenne występują w okolicy jamy ustnej, tomografia komputerowa jest często wykonywana w celu ich zdiagnozowania, ale może ona zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu u pacjenta poprzez narażenie go na promieniowanie jonizujące.
Badanie tomografii komputerowej ropnia zęba może wykazać, czy zakażenie rozprzestrzeniło się na przestrzeń żucia, gdzie mięśnie żucia ciągną się powyżej łuku jarzmowego. To obrazowanie powinno również ujawnić, czy w ipsilateralnych zębach żuchwy obecny jest leżący u podstaw ropień zębowy. Obrazowanie CBCT pozwala również zidentyfikować przyczyny leżące u podstaw ropnia, takie jak septyczne zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego lub koalescencyjne zapalenie wyrostka sutkowatego.
Tomografia komputerowa jest badaniem nieinwazyjnym, które ujawnia wszystko w jamie ustnej, w tym komórki przedrakowe i guzy. Tomografia komputerowa umożliwia dentyście obejrzenie jamy ustnej w trzech wymiarach i powiększenie lub obrócenie obrazów w celu lepszego zrozumienia problemu. A jeśli problem stomatologiczny można złapać w jego wczesnym stadium, można go łatwo leczyć. Gabinet stomatologiczny będzie w stanie zidentyfikować infekcję.
Spośród wielu powikłań związanych z ropniem zęba, ropień okołozębowy jest najbardziej niebezpieczny. Obrzęk okolicy okołotrzonowej może utrudniać drożność dróg oddechowych. Jeśli zakażenie rozprzestrzeniło się poza zęby, może prowadzić do anginy Ludwiga. Podczas badania tomografii komputerowej zauważa się pasma zapalne w przestrzeni podjęzykowej i żuchwowej oraz obecna jest wzmacniająca obręcz kolekcja płynu.
Objawy
Ropień zęba to bolesny stan, który wynika z zakażenia bakteryjnego miazgi miękkiej wewnątrz zęba. Miazga miękka zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkanki łączne zęba. Kiedy bakterie wnikają do zęba, wyzwala to reakcję immunologiczną i białe krwinki wędrują do tego miejsca, aby zwalczyć infekcję. Te białe krwinki obumierają i zamieniają się w ropę, która przekształca się w ropień zęba.
Jeśli infekcja nadal się rozwija, może rozprzestrzenić się na resztę ciała, a nawet spowodować sepsę, potencjalnie zagrażającą życiu infekcję. W przypadku wystąpienia tych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem dentystą w celu podjęcia leczenia. Pierwszym krokiem w leczeniu jest zidentyfikowanie źródła infekcji i wykonanie zdjęć rentgenowskich lub tomografii komputerowej, aby sprawdzić, jak daleko się ona rozprzestrzeniła. Jeśli ropień jest wystarczająco duży, konieczne może być wykonanie tomografii komputerowej w celu określenia jego zasięgu.
Aby uniknąć ropnia, należy utrzymywać dobrą higienę jamy ustnej. Dieta o wysokiej zawartości cukru może prowadzić do powstania ropnia, ponieważ słodkie pokarmy i napoje sprzyjają powstawaniu próchnicy. Ponadto suchość w jamie ustnej może zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju ropnia. Na szczęście istnieją opcje leczenia, które są skuteczne i pomogą Ci żyć bez bólu. Z pomocą specjalisty stomatologa można uniknąć cierpienia z powodu bólu i ropnia zęba.
Aby wyleczyć ropień zęba, pierwszym krokiem jest wizyta u dentysty. Stomatolog prawdopodobnie wykona zdjęcie rentgenowskie, aby ustalić, czy infekcja nie rozprzestrzeniła się na inne obszary jamy ustnej. Po zbadaniu ropnia dentysta może przeprowadzić ekstrakcję w celu odprowadzenia ropy i oczyszczenia zębodołu. Czasami w ropniu można umieścić mały gumowy dren, aby zapobiec ponownemu zakażeniu.
W ciężkich przypadkach ropień może pęknąć. Jeśli ropień nie zdoła się sam odprowadzić, przez kilka dni można odczuwać silny ból. Nieleczony ropień może nawet zaatakować mózg. Obszar wokół pierwotnego zęba trzonowego staje się spuchnięty i wypełniony ropą, co powoduje powstanie ropnia mózgu. W takich przypadkach należy niezwłocznie udać się do dentysty w celu podjęcia właściwego leczenia.
Leczenie
Jeśli podejrzewasz, że masz ropień zęba, pierwszym krokiem jest wizyta u dentysty. Aby ułatwić ten proces, warto spisać objawy, których doświadczasz, biorąc pod uwagę przyjmowane leki i wszelkie czynniki łagodzące. Przed wizytą przygotuj także listę pytań, które zadasz dentyście. Pytania te mogą dotyczyć najczęstszych przyczyn objawów, zabiegów, którym trzeba będzie się poddać, oraz ograniczeń, których trzeba będzie przestrzegać.
Ropień zęba jest zazwyczaj wynikiem poważnej próchnicy, która jest związana z ubogą dietą zawierającą dużo cukru i przetworzonej żywności. Inne przyczyny ropni obejmują uraz fizyczny, taki jak złamany ząb, który może stworzyć przestrzeń dla bakterii do rozprzestrzeniania się. Infekcja jest wynikiem, który spowoduje obrzęk i stan zapalny. Leczenie zależy od przyczyny powstania ropnia i lokalizacji zakażenia.
Dentysta może zaproponować leczenie kanałowe w przypadku ropnia wierzchołkowego. Zabieg ten polega na wywierceniu uszkodzonej tkanki miazgi i wypełnieniu korzenia. W niektórych przypadkach dentysta może zalecić poddanie się zabiegowi chirurgicznemu w jamie ustnej w celu usunięcia ropnia. W niektórych przypadkach całkowite usunięcie ropnia jest jednak mało prawdopodobne. Dentysta może również zalecić leczenie kanałowe, aby zapobiec dalszemu zakażeniu.
Na ogół ropień zęba nie ustępuje samoistnie i może rozprzestrzenić się na szyję, szczękę lub inne części ciała. Antybiotyki mogą pomóc, ale nie wyleczą ropnia, więc jeśli podejrzewasz, że go masz, najlepszym sposobem leczenia jest jak najszybsza wizyta u dentysty. Pamiętaj też o prawidłowej higienie jamy ustnej – im więcej czasu poświęcasz na szczotkowanie i nitkowanie zębów, tym większe są Twoje szanse na pojawienie się ropnia.
Ropień zęba to kieszeń z ropą, która tworzy się wokół zainfekowanego zęba. Na ogół są one wynikiem bakteryjnego zakażenia miazgi zęba. Bakterie żyjące w jamie ustnej wytwarzają płytkę nazębną, która uszkadza zęby i dziąsła. Jeśli ta płytka dostanie się do tkanek miękkich otaczających zęby, może spowodować powstanie ropnia. Może wystąpić ból w jamie ustnej, gorączka i zakażenie. Jeśli cierpisz na ropień zęba, możesz również zauważyć nieprzyjemny smak w ustach i inne objawy.
Podobne tematy