Jakie są objawy złamanego zęba?

Pęknięte zęby są powszechne u ludzi, którzy stale zgrzytają zębami, podczas gdy inni doświadczają pęknięć, gdy zaciskają zęby lub cierpią na bruksizm. Ludzie mogą również rozwijać pęknięte zęby, jeśli noszą językowe ćwieki. Oto kilka wspólnych objawów pękniętych zębów i jak je leczyć. Można również spróbować leczenia w domu, aby złagodzić ból i dyskomfort. Oto kilka innych objawów złamanego zęba.

Obrzęk dziąseł

Kiedy doświadczasz obrzęku dziąseł wokół jednego z zębów, prawdopodobnie nie myślisz o tym jako o znaku złamanego zęba. Zamiast tego możesz mieć do czynienia z infekcją. Istnieje kilka przyczyn spuchniętych dziąseł wokół jednego zęba, ale najlepszym sposobem leczenia tego stanu jest sprawdzenie go przez dentystę. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych przyczyn obrzęku dziąseł wokół pojedynczego zęba.

Ropień jest poważnym stanem, który może powodować ból i dyskomfort. Nieleczony może rozprzestrzenić się na inne zęby, a nawet na kość, która podtrzymuje ząb. Może również rozprzestrzenić się na inne części ciała, w tym szyję i głowę. Chociaż istnieją domowe sposoby, które mogą przynieść tymczasową ulgę, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza, aby zapobiec dalszej infekcji i dalszemu uszkodzeniu zębów. Obrzęk dziąseł może być również oznaką ropnia zęba, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Wrażliwość na ciepło lub zimno

Gdy odczuwasz ból w zębach, możesz mieć złamany ząb. Złamany ząb jest prawdopodobnie przyczyną tej wrażliwości, może też mieć ubytek. Ubytek powoduje, że ząb jest wrażliwy na ciepło lub zimno. Jeśli czujesz ból, gdy jesz lub pijesz coś gorącego lub zimnego, możesz mieć złamany ząb. Na szczęście ubytek można naprawić.

Pomimo bólu, należy unikać jedzenia lub picia czegokolwiek zbyt gorącego lub zimnego przez kilka dni. Twój organizm musi się przystosować do różnych temperatur, a wrażliwość zębów na te temperatury może sprawić, że poczujesz się źle. Podejmowanie kroków w celu uniknięcia przyszłej wrażliwości zębów ułatwi uzyskanie przeglądu stomatologicznego. Chociaż wrażliwe zęby są niewygodne w życiu, mogą również prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak ubytki i recesja dziąseł.

Pionowe złamanie korzenia

Podczas gdy zęby nie ulegają łatwo złamaniu, kruche korzenie mogą. Niektóre rodzaje korzeni są podatne na złamanie w przypadku obumarcia nerwów. Inne mogą być podatne na złamanie, jeśli poprzedni kanał korzeniowy nie został wykonany prawidłowo. Jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do pionowego złamania korzenia, jak najszybciej odwiedź swojego dentystę. Im dłużej zwlekasz, tym gorszy może być stan. Twój dentysta może zalecić leczenie kanałowe, aby uratować ząb i zapobiec jego złamaniu.

Twój dentysta przeprowadzi kompleksowe badanie Twoich zębów. Zapyta Cię o historię choroby zębów, czy zgrzytasz zębami lub żujesz bardzo twarde pokarmy. Sprawdzi również, czy kiedykolwiek miałeś/aś złamany ząb lub zostałeś/aś wybity/a. Sprawdzi również, czy na zębach nie ma linii pęknięć. Jeśli odczuwasz ból podczas gryzienia lub przy puszczaniu zębów, możesz mieć pionowe złamanie korzenia.

Leczenie w domu

Powszechne domowe leczenie złamanego zęba polega na zastosowaniu proszku z wiązu śliskiego na bolesne miejsce w jamie ustnej. Aspiryna, ibuprofen lub acetaminofen mogą pomóc w zmniejszeniu bólu i obrzęku. Aby uzyskać dodatkową ulgę w bólu, można zastosować mokrą torebkę herbaty do dotkniętego obszaru. Ocet jabłkowy to kolejne doskonałe remedium. Zawiera on właściwości antyseptyczne i naśladuje funkcje śliny. Szałwia i mirra są również dobrymi środkami antyseptycznymi i znieczulającymi.

Możesz również spróbować użyć wosku dentystycznego do pokrycia poszarpanych krawędzi. Zapobiegnie to uszkodzeniu tkanek miękkich w jamie ustnej przez ostre krawędzie. Możesz użyć go do przykrycia złamanego zęba lub wydostać go gryząc coś czystego i miękkiego. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, natychmiast udaj się do dentysty. Jeśli jednak chciałbyś tymczasowo rozwiązać problem, możesz sam spróbować kilku prostych technik.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe złamanego zęba może być przeprowadzone zarówno przez endodontów, jak i dentystów ogólnych. Większość terapii kanałowych nie jest bardziej bolesna niż wypełnienie ubytku. Po wyleczeniu zęba, korona ochroni pozostały ząb. Zęby stałe są często ponownie wszczepiane po ich wybiciu, ale pęknięty ząb lub inny poważny uraz może uniemożliwić ponowne wszczepienie. Należy natychmiast zadzwonić pod numer 911 lub do gabinetu stomatologicznego, aby zgłosić uraz.

Korzeń zęba jest również podatny na złamanie. Jeśli dojdzie do złamania wewnątrz korzenia, jest to zazwyczaj nieodwracalne, ale jeśli złamanie sięga do wierzchołka korzenia, można go uratować. Alternatywą dla tradycyjnego kanału korzeniowego jest zabieg chirurgiczny zwany apicoektomią, który polega na wycięciu nerwu z zęba i otaczających go tkanek. Zabieg ten może wymagać późniejszej ekstrakcji. Chociaż kanały korzeniowe mogą uratować ząb, wiele osób decyduje się na leczenie zębów po fakcie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *