Jakich środków znieczulających używa zazwyczaj dentysta? Ten artykuł odpowie na to pytanie i nie tylko. Poznaj znieczulenie miejscowe, podtlenek azotu, dożylne środki uspokajające i znieczulenie ogólne. Zabiegi stomatologiczne są często bolesne, więc znieczulenie danego obszaru może być bardzo pomocne. Dentysta zastosuje kombinację środków znieczulenia miejscowego, aby zapewnić Ci maksymalny komfort podczas zabiegu.
Prezentowany materiał jest efektem współpracy z telediabetologia.info
Środki znieczulenia miejscowego
W tym badaniu przeanalizowaliśmy międzynarodowe dane dotyczące stosowania środków znieczulenia miejscowego w stomatologii. Przeszukaliśmy bazy PubMed i Medline w poszukiwaniu badań dotyczących stosowania środków znieczulenia miejscowego w stomatologii, a jako słów kluczowych w naszych wyszukiwaniach użyliśmy terminów „podawanie” i „znieczulenie”. Następnie przejrzeliśmy wyniki pod kątem istotności i uzyskaliśmy oryginalne publikacje. W następnej części omówimy ograniczenia tego badania oraz omówimy ograniczenia związane z wykorzystaniem danych uzyskanych z tego badania.
Reakcje alergiczne na środki znieczulenia miejscowego występują rzadko. Najczęstszą reakcją niepożądaną związaną z tymi związkami są zdarzenia wywołane lękiem. Reakcje te charakteryzują się różnorodnymi objawami, w tym omdleniami. Reakcje te mogą naśladować objawy reakcji alergicznych. Ponadto, niektórzy pacjenci zgłaszają uczucie zawrotu głowy lub nudności po zastosowaniu środka znieczulającego. Jednak większość reakcji niepożądanych ma charakter psychologiczny, a nie fizyczny.
Podtlenek azotu
Gaz uspokajający to rodzaj środka znieczulającego, który jest często stosowany przez dentystów, aby pacjenci czuli się komfortowo podczas pracy stomatologicznej. Podtlenek azotu to bezpieczny sposób na wywołanie relaksu podczas pracy stomatologicznej. Ten rodzaj znieczulenia jest również bezpieczny dla osób, które boją się dentysty. Osoby cierpiące na lęk przed dentystą często korzystają z podtlenku azotu podczas zabiegów. Na szczęście ten rodzaj znieczulenia jest dość powszechny w gabinetach stomatologicznych i ma kilka zalet.
Gaz o nazwie podtlenek azotu jest najczęściej stosowanym środkiem znieczulającym dla dzieci. Gaz ten działa relaksująco na organizm dziecka podczas zabiegu stomatologicznego i zmniejsza jego niepokój. Podaje się go przez zgłębnik nosowy. Podtlenek azotu sprawia, że dzieci nie śpią podczas zabiegów stomatologicznych i zazwyczaj odzyskują przytomność po ich zakończeniu. Dzieciom, u których występuje niski poziom tlenu, podaje się go przez maskę do oddychania. Pielęgniarki będą również ściśle monitorować oddech dziecka podczas całego zabiegu. Jeśli dziecko wymiotuje, otrzyma specjalne leczenie w celu pozbycia się trucizny.
Dożylne środki uspokajające
Dożylne środki uspokajające stosowane podczas zabiegów stomatologicznych to popularny sposób na zrelaksowanie pacjentów, ale nie są one przeznaczone dla wszystkich. Pacjenci powinni być poinformowani o wszelkich stanach chorobowych, w tym o bezdechu sennym i psychozie, przed otrzymaniem dożylnej sedacji. Osoby z wysoką tolerancją na benzodiazepiny również powinny powiadomić o tym lekarza stomatologa przed otrzymaniem sedacji dożylnej. Pacjenci z depresją lub lękiem w wywiadzie nie powinni poddawać się temu zabiegowi.
Większość zabiegów stomatologicznych można wykonać bezpiecznie i komfortowo stosując sedację dożylną. Zazwyczaj pacjent powinien nosić luźne ubranie i unikać jedzenia lub picia na sześć do ośmiu godzin przed wizytą. Pacjenci nie powinni również przyjmować żadnych leków na receptę przed wizytą. Pacjenci powinni nosić luźne ubrania i unikać noszenia biżuterii lub protez. Jeśli pacjent nie lubi być uspokojony, może wybrać doustne środki uspokajające.
Znieczulenie ogólne
Zabiegi stomatologiczne mogą czasami wymagać zastosowania znieczulenia ogólnego, czyli rodzaju nieświadomej sedacji. Sedację tę mogą stosować dentyści przeszkoleni w zakresie anestezjologii. Podczas pierwszej konsultacji dentysta omówi z Państwem wszystkie możliwości zastosowania sedacji. Ponadto zostaniesz zapytany o historię choroby, w tym o wszelkie przyjmowane leki i suplementy diety. Otrzymają Państwo również instrukcje przedoperacyjne.
Niektórzy pacjenci nie reagują na sedację doustną i mogą wymagać znieczulenia ogólnego. Pacjenci w podeszłym wieku oraz pacjenci z chorobami mogą nie kwalifikować się do zabiegu. Pacjenci z poważnymi problemami stomatologicznymi lub znacznym odruchem kneblowania mogą wymagać znieczulenia ogólnego. Chociaż ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym jest niewielkie, istnieje. Pacjenci, którzy są słabsze mogą wymagać więcej czasu, aby odzyskać. Znieczulenie jest złem koniecznym, ale nie musi nim być.
Podobne tematy