Jakie są rodzaje protez tymczasowych?

Protezy tymczasowe występują w różnych rodzajach. Protezy górne i dolne opierają się na tkance dziąsła. Są one utrzymywane w miejscu przez zasysanie. Niektóre osoby używają kleju do protez, aby utrzymać je na miejscu. Właściwe czyszczenie i konserwacja zwiększy żywotność tych protez. Jeśli rozważasz zakup tymczasowych protez, upewnij się, że przeczytasz o różnych typach. Każdy rodzaj protezy ma swoje zalety i wady, a przed podjęciem decyzji należy omówić je ze swoim dentystą.

Proteza ruchoma szkieletowa odlewana

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów protez ruchomych jest proteza częściowa odlewana. Są one wykonane z wysokiej jakości żywicy zębów połączonych z akrylem w kolorze dziąsła, z metalowym szkieletem wykonanym z tytanu lub Wironium. Te protezy częściowe są bardzo lekkie i mogą trwać od siedmiu do dziesięciu lat. Kolejną zaletą odlewanych metalowych protez częściowych jest to, że są one bardzo odporne na złamanie. I, w przeciwieństwie do tradycyjnych protez z tworzywa sztucznego, można je łatwo wyjąć i wyczyścić.

Materiały stosowane w ruchomych protezach częściowych są wykonane z wysokim poziomem szczegółowości i staranności. Metoda ta łączy najlepsze cechy metali nieszlachetnych i stopów złota w celu wytworzenia szkieletów spełniających biomechaniczne wymagania jamy ustnej. Są one wykonane z najbardziej biokompatybilnego metalu stosowanego w stomatologii i prawie nikt nie jest na niego uczulony. Stopy te są również znacznie lżejsze od porównywalnych stopów kobaltowo-chromowych, co daje przewagę w zakresie komfortu i zmniejsza prawdopodobieństwo utraty kości.

Odlewana metalowa proteza szkieletowa jest lekką opcją dla pacjentów z wieloma brakami zębowymi. Jest ona również bardzo trwała i może zastąpić aż dwanaście zębów w jednym łuku. Sztywna konstrukcja szkieletu jest szczególnie korzystna dla pacjentów, którzy mają braki w tylnych zębach. Metalowy szkielet nie przesuwa się podczas żucia, co zapobiega dyskomfortowi. Ponadto, protezy szkieletowe nie sprawdzają się u pacjentów z chorobami dziąseł lub nawracającą próchnicą.

Ruchoma proteza szkieletowa odlewana jest tańszą opcją protezy częściowej. Posiada ona precyzyjne mocowania, które utrzymują zęby zastępcze w miejscu. O ile akrylowe płetwy nie są tak trwałe, o tyle zatrzaski z metalu odlewanego są znacznie lepszą opcją do żucia i mówienia. Należy jednak pamiętać, że protezy ruchome szkieletowe z lanego metalu są tylko rozwiązaniem krótkoterminowym. Ten typ jest jednak najtańszą opcją.

Chociaż żywotność ruchomej protezy częściowej szkieletowej odlewanej nie jest zbyt długa, jest ona o wiele dłuższa niż protezy opartej na żywicy. Na przykład, odlewana metalowa proteza częściowa kosztuje 1695 dolarów za łuk i jest objęta siedmioletnią gwarancją. Ten rodzaj protezy częściowej kosztuje mniej niż metalowych ramowych, a oni nie wymagają operacji. Ruchoma proteza szkieletowa odlewana może wytrzymać do sześciu lat bez żadnych problemów.

Akrylowa proteza częściowa

Decydując się na odpowiedni rodzaj protezy, jednym z pierwszych pytań, jakie należy zadać, jest to, z jakiego materiału wykonana jest dana część. Istnieją dwa popularne rodzaje akrylowych protez częściowych: akryl sztywny i akryl elastyczny. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety, ale wszystkie mają wspólną konstrukcję. Na przykład, akrylowa część jest elastyczna, podczas gdy sztywna metalowa część nie jest. Jeśli preferowana jest ta pierwsza, akrylowa część może być łatwiejsza do dopasowania i regulacji.

Wadą metalowej protezy częściowej jest to, że znacznie trudniej jest dodać do niej zęby. W przypadku wygięcia lub złamania protezy może być konieczne wykonanie nowej. Zęby, które pozostaną w metalowej protezie częściowej, mogą wymagać wcześniejszego przygotowania, co pozwoli zachować je dłużej niż w przypadku akrylowej protezy częściowej. Ponadto w przypadku metalowych protez częściowych konieczne może być usunięcie kilku zębów z jamy ustnej.

Płetwa dentystyczna lub akrylowa proteza częściowa jest ruchomą protezą, która zazwyczaj jest podtrzymywana przez metalowe zatrzaski. Protezy te mogą być nieporęczne i niewygodne w noszeniu. Mogą być jednak doskonałym rozwiązaniem, jeśli nie potrzebujesz natychmiast pełnego kompletu zębów. Oprócz tego, że są bardziej wygodne, protezy akrylowe z tworzywa sztucznego są tańsze niż inne rodzaje protez. Wykonanie protez akrylowych jest również szybsze niż innych rodzajów protez częściowych.

Największym wyzwaniem w przypadku ruchomych akrylowych protez częściowych jest polerowanie i dopasowywanie. Podczas jednej sesji polerowania można polerować każdą sekcję przez około minutę. Proces ten trwa dłużej w przypadku konwencjonalnej żywicy akrylowej, ale rezultaty są tego warte. Istnieje wielu producentów akrylowych protez częściowych ze specjalnymi systemami do polerowania. Jedną z najlepszych opcji jest firma Stomadent, która posiada tytanowe frezowane protezy częściowe.

Odlewane metalowe protezy częściowe często posiadają gniazda spoczynkowe i zatrzaski, które utrudniają ich wkładanie. Mogą one sprawiać, że są nieatrakcyjne, a u niektórych osób mogą wywoływać reakcje alergiczne. W zależności od umiejscowienia protezy częściowej, protezy metalowe mogą być droższe od akrylowych. Jednak metalowa rama może być mniej widoczna niż akrylowe protezy częściowe, a zatrzaski mogą być trudne do usunięcia. Jest to jeden z powodów, dla których niektórzy pacjenci wybierają akrylowe protezy częściowe.

Elastyczna proteza częściowa

Jeśli brakuje Ci jednego lub więcej zębów, elastyczne protezy częściowe mogą być rozwiązaniem dla Ciebie. Są one zazwyczaj wykonane z jasnoróżowego materiału i pozwalają na ukazanie dziąseł, tworząc bardziej naturalny uśmiech. W porównaniu z tradycyjnymi protezami, które wymagają do trzech do czterech wizyt i do sześciu tygodni na przygotowanie, elastyczne protezy częściowe są łatwe do utrzymania w czystości i nie pękają ani nie powodują podrażnień. Ten rodzaj protezy jest bardzo łatwy w pielęgnacji i może służyć Państwu przez wiele lat.

Ten typ protezy jest często łączony z konwencjonalną klamrą. Klamra obwodowa eliminuje słaby element. Konwencjonalna klamra jest krótka i wspornikowa. Kombinacje obu zatrzasków mogą być stosowane w celu stworzenia bardziej bezpiecznego dopasowania. Ponadto, oba typy zapięć muszą zawierać co najmniej dwie płaszczyzny kąta prostego, które są odporne na zginanie i składanie. Połączone klamry zapewniają większą stabilność i lepszą satysfakcję pacjenta. Pacjentka uwielbiała ten typ protezy, a stomatolog był w stanie zrealizować swoje cele kliniczne.

Kolejną zaletą elastycznych protez częściowych jest to, że są one wykonane z materiałów termoplastycznych, które nie plamią, nie absorbują zapachów i nie powodują alergii. Jest to istotna korzyść dla osób, które są uczulone na niektóre materiały i nie tolerują tradycyjnych protez. Ponieważ są one wykonane z materiałów niepodobnych do innych protez częściowych, są nie tylko wygodne, ale również trwałe. Choć protezy elastyczne mogą być droższe od tradycyjnych, to jednak na ogół uważa się je za rozwiązanie tymczasowe.

W przeciwieństwie do tradycyjnych protez ruchomych, elastyczne protezy częściowe można dopasować do różnych rozmiarów ust. Jednak pacjenci z dużym stopniem bruksizmu powinni wybrać protezę na bazie akrylu. Ponieważ są one tańsze, mogą stanowić tymczasowe rozwiązanie dla osób z mało wymagającym stanem jamy ustnej. Jeśli pacjent nie może czekać na stałe rozwiązanie, akrylowe ruchome protezy częściowe mogą być dobrą alternatywą.

Główną wadą elastycznych protez częściowych jest ich koszt. Nie są one tanie w porównaniu z innymi opcjami. W zależności od stanu zdrowia jamy ustnej i budżetu, mogą one kosztować od 700 do 3000 dolarów, więc warto dokładnie rozważyć swoje opcje. Istnieje jednak kilka rzeczy, które należy rozważyć przed popełnieniem tej opcji. Możesz skontaktować się z kliniką stomatologiczną w pobliżu Ciebie, aby uzyskać szacunkowy całkowity koszt. I pamiętaj, że jest to tylko szacunek i opinia dentysty.

Stała proteza częściowa

Istnieje kilka powszechnych problemów związanych ze stałą protezą częściową, w tym debonding, nawracająca próchnica, zapalenie dziąseł, choroby przyzębia, martwica miazgi, choroby okołowierzchołkowe i złamanie protezy. Protezy utrzymywane przez kwas wytrawiający są szczególnie podatne na powstawanie odłamów. Mosty łączone żywicą są szczególnie podatne na odłamywanie, gdy jeden z utrzymywaczy staje się luźny, co może prowadzić do szybko postępującej próchnicy.

Gdy pacjent nosi ruchomą protezę częściową, zęby przednie często stykają się z pozostałym grzbietem szczęki. Aby temu zaradzić, do podparcia protezy często stosuje się kołnierz wargowy. Dzięki temu zęby przednie znajdują się bliżej swojego naturalnego położenia. Po otrzymaniu stałej protezy częściowej pacjent może stwierdzić, że jest ona wygodna i łatwo się do niej dostosować. W przypadku wystąpienia problemów należy jednak zawsze skonsultować się z lekarzem dentystą.

Stała proteza częściowa może kosztować 1500 lub więcej dolarów, w zależności od rodzaju i stylu. Ubezpieczenie pokrywa część kosztów, więc jeśli masz ubezpieczenie stomatologiczne, może być możliwe zmniejszenie tego kosztu. Inną zaletą częściowej protezy jest to, że może poprawić swoją mowę. Ćwicz czytanie na głos i powtarzanie sobie trudnych słów, aż poczujesz się komfortowo, używając nowego ustnika. Może jednak upłynąć kilka tygodni, zanim poczują się Państwo komfortowo mówiąc z protezą częściową.

Stała proteza częściowa pierwszego pacjenta została zacementowana w styczniu 2020 roku, na miesiąc przed uderzeniem pandemii COVID-19. Sześć miesięcy później pacjentka wróciła na kontrolę w celu utrzymania zdrowia przyzębia i zgryzu. Kontrolę w lutym 2021 roku przeprowadzono dla obu zębów. Pacjentka wróciła do dentysty we wrześniu i grudniu 2020 roku na kontrolę, w tym na kolejne badanie kontrolne w celu oceny stanu zdrowia jamy ustnej.

W ciągu pierwszych kilku miesięcy leczenia pacjentka była bardzo zadowolona z wyników estetycznych i utrzymywała doskonałą higienę wokół swojej stałej protezy częściowej. Nie miała wcześniejszego wywiadu dotyczącego bruksizmu ani obaw związanych z uszkodzeniem zgryzu. Podczas 12-miesięcznej obserwacji stan zdrowia przyzębia, ruchomość i zgryz były w granicach normy. Badanie to podkreśliło potrzebę kontynuacji leczenia u tej pacjentki.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *