Jaki rodzaj protezy wybrać przy całkowitym braku zębów?

Jeśli brakuje Ci zęba lub kilku zębów, istnieje kilka różnych rodzajów protez, które możesz mieć. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa rodzaje protez: częściowe i całkowite. Rodzaje te różnią się kosztami i wyglądem. Istnieją plusy i minusy każdego typu, więc pamiętaj, aby zapytać swojego dentystę o plusy i minusy każdego typu protezy. Istnieje kilka kluczowych różnic pomiędzy protezami częściowymi i całkowitymi, ale wszystkie mają kilka cech wspólnych.

Protezy częściowo wyjmowane

Jeśli brakuje Ci jednego lub więcej zębów, wyjmowane protezy częściowe są świetnym rozwiązaniem. Są to w zasadzie akrylowe lub w kolorze dziąsła płyty z przymocowanymi sztucznymi zębami. Są one łatwe do usunięcia i mogą być łatwo czyszczone. W przypadku całkowitego braku zębów lekarz stomatolog zaleci wykonanie stałego mostu lub implantu. W przypadku mostu stomatologicznego lekarz dentysta wykonuje koronę na zębach po obu stronach luki i umieszcza w tym miejscu sztuczny ząb. Sztuczny ząb jest przymocowany do metalowej konstrukcji, która jest zacementowana na miejscu za pomocą specjalnego kleju. Są one dobrym rozwiązaniem w przypadku braku naturalnych zębów, ale w przyszłości mogą wymagać więcej pracy.

Choć warto wybrać metalowy most częściowy, można też zdecydować się na plastikowy. Akrylowe protezy częściowe są niedrogie i tymczasowe. Odlewane metalowe protezy częściowe są bardziej trwałą opcją, ale nie są estetyczne. Ponadto metalowe zatrzaski mają tendencję do wywoływania reakcji zapalnych u 0,6 procent osób, więc zastanów się, czy estetyka jest problemem. Ponadto metalowe bazy są zazwyczaj mocniejsze i lżejsze niż plastikowe.

Jeśli Twoje zęby są zdrowe, a dziąsła i kości zdrowe, proteza częściowa może przywrócić zdrowie jamy ustnej i poprawić Twój uśmiech. Należy pamiętać, że aparaty te nie są przeznaczone do noszenia przez całą dobę, dlatego należy je regularnie szczotkować i nitkować. Dentysta zaleci metodę czyszczenia protezy w nocy, aby zminimalizować ryzyko powstania ubytków w zdrowych zębach znajdujących się w pobliżu.

Inną możliwością jest wybranie implantów stomatologicznych. Implanty stomatologiczne są trwałe i wytrzymają lata użytkowania bez uszkodzenia pobliskich zębów. Protezy częściowe nie rozwiązują jednak długoterminowego problemu, jakim jest pogorszenie stanu kości szczęki. Gdy naturalne zęby zaczynają wypadać, miejsce, w którym znajdował się korzeń zęba, traci minerały, osłabiając i zmieniając kształt twarzy. Jeśli nie stać Cię na implanty, ten zabieg może nie być dla Ciebie najlepszym wyborem.

Protezy wsparte na implantach

Obecnie technologia dostępna dla protez wspartych na implantach uczyniła tę procedurę realną opcją dla wielu osób, które straciły wszystkie swoje naturalne zęby. Protezy oparte na implantach są mocowane do implantów stomatologicznych, a nie do struktury kości szczęki. Przed usunięciem starych protez dentysta może zamocować kilka implantów w każdym łuku. Łączniki mocują nowe implanty do protez. Metoda ta stanowi stabilną i realistyczną opcję uzupełnienia brakujących zębów.

Most protetyczny składa się ze sztucznego zęba wspartego na koronach, ale może być zbędny w przypadku braku jednego zęba. W niektórych przypadkach pacjent może potrzebować tylko jednego implantu, dzięki czemu może otrzymać tymczasową protezę. Wadą tradycyjnej protezy jest to, że może powodować bolesność dziąseł i może wymagać ciągłego uzupełniania. Na szczęście implanty mogą rozwiązać te problemy.

Ponieważ protezy wsparte na implantach wyglądają jak naturalne zęby, są łatwo akceptowane przez osoby o doskonałych nawykach higieny jamy ustnej. Można je czyścić w taki sam sposób jak naturalne zęby i nie trzeba ich zdejmować na cały dzień, aby szczotkować i nitkować. Utrzymują one również zdrowe kości szczęki i zapobiegają zwiotczeniu struktury twarzy. Protezy oparte na implantach są fantastycznym rozwiązaniem dla każdego, kto cierpi z powodu utraty zębów.

Pozbycie się piętna związanego z protezami to wspaniała rzecz. Konieczność życia z protezą, która ciągle się zsuwa lub przesuwa, może być zniechęcająca. Jednak w przypadku protez opartych na implantach, strach przed luźną protezą jest wyeliminowany! Państwa nowa proteza jest mocowana do tytanowego implantu, który ostatecznie staje się częścią kości szczęki. A to oznacza, że możesz jeść, co chcesz.

Przed wykonaniem protezy opartej na implantach lekarz stomatolog dokładnie zbada jamę ustną i ogólny stan zdrowia. Stomatolog określi, czy kości i dziąsła są wystarczająco zdrowe, aby utrzymać sztuczny ząb. Jeśli są, określi, czy jesteś kandydatem do zabiegu. Protetyk weźmie również pod uwagę wszelkie warunki medyczne, które możesz mieć, aby zapobiec otrzymaniu protez opartych na implantach. Overdentures

Jeśli brakuje Ci wszystkich zębów, możesz zastanawiać się, jakie jest najlepsze rozwiązanie. Jeśli weźmiesz pod uwagę koszt i koszty utrzymania tradycyjnych protez, protezy typu overdenture są atrakcyjnym i opłacalnym rozwiązaniem. Protezy wsparte na implantach utrzymują się przez długi czas i są bardziej trwałe. Tradycyjne protezy mogą być tańsze niż overdentures, ale będą wymagały częstszych napraw. Jeśli planują Państwo używać ich przez długi czas, warto rozważyć protezy typu overdenture.

Implanty chirurgiczne wymagają zabiegu chirurgicznego i muszą być połączone z odpowiednią ilością kości szczęki. W przypadku braku wystarczającej ilości kości szczęki może być potrzebny przeszczep kości. Chirurgiczne wszczepianie implantów wymaga czasu na zagojenie i nie jest odpowiednie dla każdego. Z kolei protezy Overdenture nie wymagają operacji i mogą stanowić trwałe rozwiązanie problemu brakujących zębów. Pacjenci powinni zasięgnąć porady lekarza dentysty, aby ustalić, czy kwalifikują się do tego rozwiązania.

Zalety protez overdenture w porównaniu z ich odpowiednikami bez implantów są liczne. Protezy overdenture wsparte na implantach są bezpieczne i nie przemieszczają się. Pozwala to na normalne mówienie i żucie oraz może poprawić stan zdrowia jamy ustnej. Protezy Overdenture wymagają mniejszej konserwacji niż tradycyjne protezy, ponieważ można je łatwo wyjąć i oczyścić w taki sam sposób jak naturalne zęby. W przeciwieństwie do nich, standardowe protezy muszą być codziennie wyjmowane i moczone w roztworze czyszczącym.

Pielęgnacja protez overdentures powinna być starannie monitorowana. Protezy muszą być utrzymywane w stanie wilgotnym, a do ich czyszczenia należy unikać używania gorącej wody i gorących mydeł. Mogą one również ulec wypaczeniu w wyniku kontaktu z gorącą wodą. Jednak Twój dentysta poinformuje Cię o najlepszym sposobie ich konserwacji. Twój dentysta omówi najlepsze metody czyszczenia i moczenia. Te wskazówki mają na celu zapobieganie problemom i uczynienie Twojego życia łatwiejszym i bardziej komfortowym.

W przypadku całkowitego braku zębów można rozważyć zastosowanie implantów stomatologicznych. Implanty stomatologiczne to tytanowe mocowania, które wprowadza się do kości szczęki. Zapewnia to wyjątkową stabilność protezy. Twój dentysta będzie mógł wykonać protezę overdenture specjalnie dla Ciebie. Ostatecznie, implanty zwiększą Twoją samoocenę i pewność siebie. Po przywróceniu uśmiechu możesz swobodnie rozmawiać i jeść. To idealne rozwiązanie dla Ciebie!

Protezy natychmiastowe

Istnieje wiele korzyści z noszenia protez natychmiastowych w przypadku całkowitego braku zębów. W rzeczywistości ten rodzaj protezy jest często najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy nie są zainteresowani czekaniem na wyleczenie naturalnie wyglądającego zestawu zębów. Ten rodzaj protezy jest często umieszczany w tym samym dniu, w którym usuwany jest ząb, dzięki czemu pacjent nie jest zmuszony do przechodzenia przez długi proces gojenia, który zwykle występuje po zabiegach stomatologicznych. Kolejną zaletą protez natychmiastowych jest to, że można je zacząć nosić zaraz po usunięciu zęba, co pozwoli uniknąć długiego okresu życia z protezą.

Pacjenci noszący protezy natychmiastowe muszą być świadomi ryzyka związanego z tym rodzajem protezy. Protezy natychmiastowe nie są indywidualnie dopasowane do jamy ustnej, dlatego mogą się lekko zsuwać. Mogą one również wymagać okresowych poprawek i reliningu, który polega na dodaniu do protezy dodatkowego materiału w celu uwzględnienia zmian w jamie ustnej wynikających z procesu gojenia. Przez pierwszy tydzień proteza musi być noszona 24 godziny na dobę, ale w nocy można ją zdjąć do czyszczenia.

Chociaż protezy natychmiastowe wymagają nieco więcej pracy niż tradycyjny zestaw, nadal są świetną opcją dla osób, którym brakuje większości lub wszystkich zębów. Oprócz tego, że są bardziej wygodne, są również przydatne, jeśli masz zapasowy zestaw protez w razie nagłego wypadku. Jeśli jednak nie jesteś pewien procedury, pamiętaj, aby przed jej przejściem omówić ją z dentystą w Columbus.

Chociaż proces otrzymania zestawu protez może być zniechęcający, nie ma powodu do obaw. Dzięki wsparciu i dostosowaniu protez w Europejskim Centrum Dentystycznym, możesz dokonać przejścia od bolesnej męki do pewnego siebie, pięknego zestawu. Nigdy nie było łatwiej poczuć się świetnie we własnej skórze. Nie wahaj się więc zadzwonić do swojego dentysty i zapytać o protezy natychmiastowe. Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *