Okazuje się, że nie zawsze założenie protezy oznacza, że trzeba usunąć wszystkie zęby w jamie ustnej. Jeśli posiadamy przynajmniej częściowe uzębienie, można pomyśleć nad takim rozwiązaniem jak proteza na zatrzaskach. Cena jednak nie należy do najniższych.
Proteza na zatrzaskach – cena i czym jest proteza szkieletowa?
Jak wygląda proteza na zatrzaski? Jest to rodzaj uzupełnienia stomatologicznego. Stosuje się przeważnie u pacjentów, którzy mają rozległe ubytki w uzębieniu, ale niemożliwe okazuje się u nich założenie mostka. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem okazuje się proteza na zatrzaskach. Cena niestety nie jest niska. Jednak takie rozwiązanie jest lepsze od klasycznej protezy szkieletowej, gdyż elementy przyczepiające mogą stać się niewidoczne.
Zanim dojdzie do założenia protezy należy najpierw okoronować zęby, umieścić na nich kulki, na których będzie trzymać się proteza. Takie rozwiązanie jest o wiele bardziej komfortowe dla pacjenta, a przy tym niesie ze sobą walory estetyczne i pozwala na ukrycie nawet dużych ubytków. Ponadto nie przesuwa się podczas jedzenia czy mówienia i aktywności fizycznej.
Jak wygląda proteza na zatrzaski?
Bez względu na to, czy konieczna jest górna czy dolna proteza na zatrzaskach cena i działanie wygląda podobnie. Koszty mogą wynosić ok 1600 zł, choć wiele zależy od tego, jak zostanie wykonana proteza, ile zębów zastąpi i z jakiego materiału się ją wykona.
A jak wygląda proteza na zatrzaski [https://dentinfo.pl/jak-wyglada-proteza-na-zatrzaski-i-ile-kosztuje/]? Najczęściej wykonuje się ją z akrylu i metalowych elementów, które wyglądem przypominają klasyczne zatrzaski. Jeśli zostanie dobrze wykonana, to nie będzie w ogóle odróżniać się od oryginalnych zębów pacjenta. Nie posiada też klamer, które mogłyby być widoczne podczas noszenia protezy. To właśnie sprawia, że pacjenci o wiele częściej i chętniej decydują się na to rozwiązanie.
Proteza na zatrzaskach – cena i jak o nią zadbać?
Jeśli chcemy posiadać piękny i zdrowy uśmiech, musimy dbać o swoje żeby. Nie ma tutaj znaczenia czy są naturalne, czy jest to proteza na zatrzaskach. Cena jest wysoka, ale naprawdę warto. Najlepiej wybrać pastę do zębów odpowiednią do protez. Nie może zatem posiadać żadnych środków ścierających, by nie zniszczyła jej. Poza tym przydadzą się specjalne produkty, które są przeznaczone do czyszczenia protez.
Po każdym posiłku warto myć zęby, a do tego usuwać resztki jedzenia, które mogły znaleźć się w protezie. Zaleca się też przed położeniem się spać przeczyścić dokładnie protezę, by nie doszło do rozwoju bakterii.
Co ciekawe, jeśli zdejmujemy protezę na noc, nigdy nie powinniśmy jej wkładać do wody. Należy ją przemyć, osuszyć, a potem schować do specjalnego opakowania i tam trzymać aż do rana.
Konieczne jest także regularne odwiedzanie stomatologa, który sprawdzi nie tylko stan naszych zębów, ale także sprawdzi, jak wygląda proteza na zatrzaski i czy nie ma potrzeby naprawy. Dzięki temu będziemy też pewni, czy wszystko jest w porządku z całą naszą jamą ustną.
Podsumowanie
Czy dla każdego jest proteza na zatrzaski? Trzeba przyznać, że tak. Jednak przeważnie zakłada się ją jedynie osobom, które utraciły już część swojego uzębienia, ale niemożliwe jest u nich założenie mostka. Taka proteza jest znacznie lepszym rozwiązaniem, gdy chcemy ukryć ubytki w uzębieniu.
A jak wygląda proteza na zatrzaski? Pod pewnymi względami różni się nieco od klasycznego modelu protezy szkieletowej. Przede wszystkim różni się sposobem mocowania. Protezę szkieletową umieszcza się na okoronowanych zębach przy pomocy zatrzasków kulkowych. Jednocześnie jest to bardziej estetyczne rozwiązanie i wygodniejsze dla pacjenta.
Przeważnie ludzie chwalą je za to, że nie przesuwa się podczas jedzenia, mówienia, a także podczas ruchu. Można z niej korzystać swobodniej i nie przejmować się, że widoczna będzie proteza na zatrzaskach.
Cena jest dosyć wygórowana. Przeważnie trzeba liczyć się z kosztami rzędu 1600 zł. Jednak nie jest to reguła. Sporo zależy bowiem od tego, ile zębów proteza będzie zastępować oraz jak zostanie sama wykonana.
Podobne tematy