Jak zamaskować brak zęba – domowe sposoby

Istnieje wiele sposobów na zamaskowanie brakującego zęba, od licówek stomatologicznych i mostów tymczasowych po domowe sposoby. W tym artykule przeanalizujemy różne dostępne opcje. Omówimy również zestawy do wymiany zębów. Jeśli brakuje Ci jednego zęba, to jest to dobre miejsce na rozpoczęcie. Zestawy te mogą pomóc zamaskować lukę w oczekiwaniu na stałe rozwiązanie.

Domowe sposoby

Używanie wosku dentystycznego do pokrycia brakującego zęba może przynieść tymczasową ulgę. Wosk można podgrzać ciepłą lub gorącą wodą i uformować do kształtu brakującego zęba. Po wyschnięciu zatrzaskuje się na miejscu bez użycia cementu dentystycznego. Zestawy do tymczasowej naprawy zębów są dostępne w aptekach lub w Internecie. Nie powinny one jednak zastępować profesjonalnej opieki stomatologicznej i nadają się jedynie jako rozwiązanie tymczasowe. Nie mogą one jednak rozwiązać poważniejszych problemów stomatologicznych, takich jak pełnoobjawowa infekcja.

Domowym sposobem na uśmierzenie bólu jest zażycie ibuprofenu. Nigdy nie należy jednak przekraczać zalecanej dawki. Również olejek goździkowy może pomóc w bólu, ponieważ zawiera eugenol, związek, który ma właściwości przeciwzapalne. Innym naturalnym środkiem do maskowania brakującego zęba jest wosk dentystyczny, który można umieścić na zębie, aby chronić go przed poszarpanymi krawędziami. Dzięki temu ostre krawędzie nie będą cięły języka. Różne drogerie sprzedają zestawy do tymczasowej naprawy, które zawierają wosk dentystyczny.

Licówki stomatologiczne

Licówka to cienka powłoka z żywicy kompozytowej lub porcelany przymocowana do przedniej powierzchni zęba. Licówki są bardzo trwałe i mogą skorygować wiele problemów kosmetycznych, takich jak wyszczerbione lub przebarwione zęby, nieprawidłowo ustawione zęby oraz nierówne lub nieprawidłowo rozmieszczone odstępy między nimi. Licówki te są zazwyczaj nakładane na górne osiem zębów. Możesz zdecydować się na założenie sześciu lub ośmiu licówek, aby uzyskać symetryczny uśmiech.

Jeśli uważasz, że Twoja licówka pękła lub brakuje jej fragmentu, powinieneś natychmiast skontaktować się z dentystą. Chociaż dentysta może naprawić złamaną część licówki, domowy sposób jej naprawy może nie zadziałać. Jeśli licówka jest nienaruszona, możesz przynieść ją z powrotem do dentysty, aby zaoszczędzić pieniądze na nową. Pamiętaj tylko, aby zawinąć ją w chusteczkę higieniczną i przechowywać w twardym, ochronnym pojemniku.

Po nałożeniu licówek możesz odczuwać niewielki dyskomfort. Jest to zwykle spowodowane dodatkowym cementem, który mógł zostać nałożony na ząb. Zużyje się on jednak w ciągu kilku dni przy regularnym szczotkowaniu i jedzeniu. Należy unikać żucia twardych przedmiotów lub otwierania opakowań przednimi zębami. Jeśli zgrzytasz lub zaciskasz zęby, powinieneś nosić w nocy ochraniacz na zęby lub szynę. Należy również nosić ochraniacz na zęby, jeśli uprawiasz sporty kontaktowe.

Jeśli niepokoi Cię ostrość zęba, można zastosować wosk dentystyczny. Może to tymczasowo poprawić wygląd zęba. Wosk może być również używany jako wosk dentystyczny i może pomóc w zapobieganiu wrażliwości. Należy go jednak usunąć przed jedzeniem lub pójściem spać. Ważne jest, aby nie jeść niczego, co może zaszkodzić licówce. Wosk należy usunąć przed jedzeniem lub pójściem spać.

Założenie licówki wymaga trzech wizyt u dentysty. Można je nałożyć tylko na jeden ząb, lub na kilka. Poinformuj dentystę, jakiego rodzaju rezultatu oczekujesz. Dentysta sprawdzi Twoje zęby, omówi ograniczenia procedury i wykona wycisk Twoich zębów. Ostateczna wizyta potrwa około jednej do dwóch godzin, a Ty będziesz w pełni zadowolony z efektu końcowego. Mogą się Państwo obawiać, że po zabiegu zęby nie będą pasować lub wyglądać prawidłowo.

Mosty tymczasowe

Jeśli masz brak zęba, możesz zastanawiać się, jak go zamaskować za pomocą mostów tymczasowych. Są to aparaty tymczasowe, które można umieścić w ustach na krótki czas. Mogą być stosowane do zastąpienia jednego lub więcej brakujących zębów. Najważniejszym elementem mostu jest jego wygląd. Most stomatologiczny zazwyczaj nie jest trwały, dlatego należy wrócić na drugą wizytę w celu założenia stałego mostu.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie zębów, na których zostanie wykonany nowy most. Stomatolog pobierze najpierw wycisk okolicy, aby móc dokładnie dopasować most. Następnie dentysta usunie niewielką część istniejącej struktury zęba, aby nowe korony mogły zostać prawidłowo dopasowane. Następnie lekarz wysyła formę całego obszaru do laboratorium dentystycznego w celu wykonania. Most będzie wyglądał tak naturalnie, jak to tylko możliwe, więc pacjent nawet nie zorientuje się, że ma założony most.

Most tymczasowy jest dobrym rozwiązaniem w przypadku braku zęba, gdy brakuje czasu lub gdy nie chcemy poddawać się operacji. Podczas gdy implanty stomatologiczne są bardziej trwałe, most protetyczny może być niedrogim rozwiązaniem. Most tymczasowy można wykonać podczas dwóch wizyt, co jest lepszym rozwiązaniem niż czekanie przez sześć miesięcy na pełną procedurę. W przypadku braku kilku zębów mosty protetyczne są doskonałym rozwiązaniem, ponieważ są często tańsze i można je założyć podczas mniej niż dwóch wizyt.

Korzyści wynikające z zastosowania mostu tymczasowego są niezliczone. Zastąpi on brakujący ząb, zapobiegając jednocześnie przesunięciu się otaczających go zębów. Może to pomóc w przywróceniu pewności siebie i poczucia własnej wartości, a także dać Państwu większą pewność siebie podczas mówienia i jedzenia. Nie należy jednak zapominać o długoterminowych skutkach mostu tymczasowego. Gdy potrzebne jest stałe rozwiązanie, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą stomatologiem.

Zestawy do wymiany zębów

Istnieje wiele sposobów na zamaskowanie brakującego zęba. Najpopularniejsze z nich to wosk ortodontyczny i klej do protez. Te dwa produkty to tymczasowe rozwiązania, które można udoskonalić za pomocą drewnianego szpikulca lub wykałaczki. Jednak mogą one stanowić jedynie tymczasowe rozwiązanie, a ponadto mogą być podatne na zmianę temperatury. W takich przypadkach, awaryjne zestawy do wymiany zębów można kupić w aptekach i supercentrach. Zestawy te zawierają termoplastyczne kulki, które można uformować w stałą masę, podobnie jak prawdziwy ząb.

Na rynku dostępne są zestawy zębów tymczasowych, które mogą zakryć lukę i można je nosić na noc lub przez kilka dni. Choć nie wyglądają one w pełni naturalnie, mogą pomóc Ci czuć się mniej świadomie podczas jedzenia lub uśmiechania się. Inne możliwości to wosk dentystyczny i tymczasowe wypełnienia stomatologiczne. W takich sytuacjach zęby tymczasowe świetnie nadają się do zaspokojenia natychmiastowych potrzeb, a nawet mogą być stosowane w przypadku drobnych pęknięć i odprysków podczas oczekiwania na wizytę u dentysty.

Jeśli obawiasz się bólu, można zażyć ibuprofen, aby pomóc złagodzić ból. Nigdy jednak nie należy przekraczać zalecanej dawki. Alternatywnie możesz zastosować na to miejsce olejek goździkowy. Zawiera on eugenol, który jest silnym środkiem przeciwzapalnym. Wosk dentystyczny to kolejna możliwość zamaskowania brakującego zęba. Używa się go do pokrycia poszarpanych krawędzi i powstrzymania ich przed pokrojeniem języka. Zestawy do tymczasowych poprawek są dostępne w aptekach.

Tymczasowe zestawy do wypełnień stomatologicznych mogą również pomóc w tymczasowej naprawie zęba. Zestawy do tymczasowego wypełnienia są tymczasowe i będą się zużywać i wypadać. Nie zapewnią one jednak długoterminowego rozwiązania problemu utraty zęba. W pewnym momencie konieczna będzie wizyta u dentysty w celu dalszego leczenia. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, który środek domowy będzie działał najlepiej w Twojej sytuacji. Upewnij się tylko, że wiesz, że tymczasowe zestawy do wypełniania zębów nie mają na celu zastąpienia wizyty u dentysty.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *