Jak długo osadza się proteza?

Pierwsze kilka miesięcy po otrzymaniu protezy to czas, kiedy nowy użytkownik zaczyna czuć się znowu normalnie. Należy liczyć się z pewną bolesnością i dyskomfortem, ale wkrótce przyzwyczają się Państwo do obcego przedmiotu w jamie ustnej. W miarę gojenia się jamy ustnej, protezy będą się kurczyć i nastąpi chwilowy wzrost przepływu śliny. W miarę gojenia się jamy ustnej regulacja ustąpi i przyzwyczają się Państwo do wygodnego noszenia protezy.

Jak dostosować protezę częściową

Państwa nowa proteza częściowa będzie prawdopodobnie niewygodna pierwszego dnia. Przyzwyczajenie się do jedzenia z nią zajmie trochę czasu i prawdopodobnie będzie ona niewygodna w czasie gojenia się miejsca ekstrakcji. Można zacząć od spożywania miękkich pokarmów i ograniczenia wielkości kęsów. Po kilku posiłkach zauważysz, że żucie jest łatwiejsze i możesz przejść do twardszych i bardziej chrupiących pokarmów.

Po osadzeniu się protezy częściowej może być konieczne jej dopasowanie. To normalne, że przez kilka pierwszych tygodni nowe protezy są niewygodne. Dziąsła i tkanki miękkie w jamie ustnej dostosowują się do protezy, dlatego nierzadko zdarza się, że się ona zsuwa lub powoduje obolałe miejsca. W tym okresie dostosowawczym ważne jest, aby zachować otwarty umysł i utrzymywać jamę ustną w czystości i suchości, aby zapobiec infekcjom bakteryjnym.

Po osadzeniu się protezy można dodać do niej ząb. Może to być łatwe lub trudne, w zależności od rodzaju łącznika. Jeśli dodajesz nowy ząb, pamiętaj, aby przedłużyć podstawę protezy w pobliżu zęba. W zależności od miejsca, w którym brakuje zęba, może być konieczne usunięcie klamry na protezie, aby zapobiec uwięzieniu pokarmu i kontaktowi między ustami a protezą.

Choć dodanie zębów jest opcją, zwykle nie jest konieczne. Dodanie zębów nie jest konieczne, aby ustabilizować protezę, ale jeśli masz dodatkowy ząb, który jest Ci potrzebny, możesz go po prostu dodać, odwiedzając dentystę. Jednak ta opcja jest zalecana tylko dla osób o zniszczonym uśmiechu. Poza tym, że jest to wygodniejsze, płacisz tylko za jeden ząb, więc nie musisz się martwić o ponowne zakładanie protezy tak często, jak byś chciał.

Czyszczenie protezy częściowej

Ważne jest, aby regularnie czyścić protezę częściową, ponieważ może ona sprawić, że usta będą bardziej podatne na płytkę nazębną i przebarwienia. Jest to szczególnie ważne, jeśli proteza częściowa jest mocowana za pomocą implantów stomatologicznych. Lekarz stomatolog udzieli Ci instrukcji, jak ją czyścić i pokaże, jak używać specjalnych narzędzi do czyszczenia. Po otrzymaniu protezy częściowej pamiętaj, aby dokładnie przestrzegać instrukcji. Oto kilka wskazówek:

Po pierwsze, upewnij się, że dokładnie wypłukałeś protezę wodą. Choć może Cię kusić, by użyć do tego wody, nie dotykaj protezy suchą gąbką. Może to spowodować jej uszkodzenie. Następnie powinieneś użyć płynu do czyszczenia protez, takiego jak Polident MicroClean, który zabija 99,9% bakterii i usuwa powodującą nieprzyjemny zapach płytkę nazębną i film. Przyczynia się również do ogólnego zdrowia jamy ustnej i pomaga zapobiegać wysychaniu protezy częściowej.

Jeśli masz protezę częściową, najlepszym sposobem na jej czyszczenie jest codzienne czyszczenie protezy. Protezy są wykonane z realistycznie wyglądających zębów z żywicy, które są przyklejone do plastikowej podstawy. Chociaż czyszczenie protezy częściowej jest łatwe, należy również regularnie czyścić zęby, które na niej siedzą. Zapewni to, że pozostaną one na swoim miejscu, będą wyglądać jak najlepiej i pomoże zabić bakterie powodujące nieprzyjemny zapach.

Zdrowa dieta jest ważna dla utrzymania jakości protezy. Choć może być trudno stosować zdrową dietę podczas noszenia protezy, istotne jest, aby praktykować dobrą higienę jamy ustnej, aby utrzymać jej świeży i zdrowy wygląd. Obejmuje to nitkowanie, aby usunąć resztki jedzenia między zębami i pod linią dziąseł. Należy również używać skrobaczki do języka, aby wyczyścić tylną część języka. Ponadto należy zawsze wymieniać szczoteczkę do zębów co dwa lub trzy miesiące. Po ponownym umieszczeniu protezy w ustach należy ją również dokładnie wyczyścić.

Relining protezy częściowej

Relining protezy częściowej jest dość prostym zabiegiem, który trwa zazwyczaj tylko około godziny. Lekarz wyjmuje protezę i sprawdza jej stan, a następnie nakłada nową warstwę materiału na jej spodnią część. Następnie ponownie umieszcza protezę w ustach. W wielu przypadkach proces ten można zakończyć na tej samej wizycie, zwłaszcza jeśli proteza jest miękka.

W miękkich i twardych reliningach stosuje się materiały podobne do twardej podstawy protezy. Twarde uzupełnienia są bardziej trwałe niż miękkie, ale wymagają też częstszych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Miękkie nakładki są zazwyczaj lepsze dla osób z cienkimi dziąsłami lub z zaawansowaną recesją. Oba materiały wymagają poprawek, ale opcja miękka jest preferowana u pacjentów, którzy mają delikatniejsze usta i nie są podatni na podrażnienia.

Jeśli mieli Państwo wielokrotne zabiegi stomatologiczne, konieczne może być również ponowne dopasowanie protezy. To samo dotyczy protez, które nie są już dobrze dopasowane. Podczas gdy nowe protezy mogą kosztować fortunę, ponowne łączenie częściowej protezy może zaoszczędzić sporo pieniędzy i zapewnić idealne dopasowanie. Pytanie brzmi jednak: jak długo trwa osiadanie protezy częściowej?

Jeśli niedawno miałeś częściową protezę dopasowane, to jest prawdopodobne, że trzeba będzie mieć kilka relines wykonane w ciągu kilku tygodni. Jeśli jednak zauważą Państwo, że proteza staje się coraz luźniejsza, przesuwa się lub dochodzi do zapalenia dziąseł, należy umówić się na ponowne założenie protezy w gabinecie stomatologicznym. Jeśli proteza nie została wymieniona w ciągu dwóch lat, może to oznaczać infekcję grzybiczą lub podrażnienie dziąseł i należy ją jak najszybciej wymienić.

Znaczenie praktykowania jedzenia i mówienia z nowymi protezami

Praktykowanie jedzenia i mówienia z nowymi protezami jest kluczową częścią przyzwyczajania się do nowego zestawu zębów. Początkowe etapy dostosowywania się do protez to czas dostosowania dla każdego. Bardzo ważne jest, abyś ćwiczył mówienie z protezami i nie kazał bliskim powtarzać tego, co mówisz. To pomoże Ci poczuć się pewniej i zwiększy Twoją motywację do mówienia. Innym świetnym sposobem na ćwiczenie mówienia jest dzwonienie na linie obsługi klienta. To zmusi cię do enuncjacji i mówienia wyraźnie. Będziesz mógł również zobaczyć, jak Twoja proteza będzie wyglądać i brzmieć po kilku tygodniach aklimatyzacji.

Musisz pamiętać, że Twoje protezy nie funkcjonują tak dobrze jak Twoje naturalne zęby. Nie zapewniają one takiego samego poziomu podparcia lub ssania jak zęby naturalne. W miarę upływu czasu protezy mogą zacząć wyglądać i czuć się niewygodnie. Należy również pamiętać, że nowe protezy nie są stałe i w razie zmiany zdania można je wymienić. Pamiętaj, że protezy nie będą wyglądać tak dobrze jak prawdziwe zęby, więc musisz dostosować swój styl życia, aby pracować wokół nich. Należy również poćwiczyć mówienie i jedzenie z nowymi protezami.

Bardzo ważne jest, aby przez kilka tygodni po operacji ćwiczyć mówienie i jedzenie z nowymi protezami. Jeśli tego nie zrobisz, protezy mogą się zsunąć. Zwiększona produkcja śliny spowoduje, że Państwa protezy będą się ślizgać i mogą powodować obolałe miejsca. Ostatecznie, jeśli to zrobisz, będziesz bardziej pewny siebie w sytuacjach społecznych. Ogólnie rzecz biorąc, przyzwyczajenie się do nowych protez zajmie Państwu około 30 dni.

Czas potrzebny na osadzenie się protezy częściowej

Jeśli po raz pierwszy nosisz protezę częściową, być może zastanawiasz się, jak długo trwa osadzenie się protezy częściowej w jamie ustnej. Większość pacjentów podaje, że potrzeba od trzech do dziewięciu tygodni, aby proteza poczuła się całkowicie komfortowo w ustach. Należy jednak pamiętać, że odczuwanie dyskomfortu przez niektóre osoby w pierwszym tygodniu po otrzymaniu protezy jest całkowicie normalne.

Pierwsze kilka dni po otrzymaniu protezy częściowej może być nieprzyjemne i może Państwa kusić, aby ją zdjąć, aby sobie ulżyć. Możesz jednak w końcu pożałować tej decyzji, ponieważ pierwsze kilka dni są często najtrudniejsze. Choć jama ustna będzie wrażliwa i obolała, czas ten jest niezbędny, aby nowe protezy osadziły się na swoim miejscu i stały się wygodne. Okres dostosowawczy należy omówić z lekarzem stomatologiem, który wie, jakie kleje są najskuteczniejsze dla danego typu protezy.

Podczas gdy czas gojenia się dziąseł wynosi na ogół od trzech do sześciu miesięcy po usunięciu zębów, czas potrzebny do prawidłowego osadzenia protezy częściowej różni się w zależności od pacjenta. Proteza wykonana na zamówienie wymaga co najmniej trzech miesięcy gojenia, zanim będzie można ją nosić na stałe. W tym czasie pacjenci spotykają się z dentystą w celu wykonania kilku dopasowań i regulacji. Ma to na celu zapewnienie prawidłowego dopasowania protezy. W międzyczasie można stosować protezy tymczasowe.

Początkowe odczucia związane z użytkowaniem protezy częściowej będą dziwne i być może będą Państwo musieli głośno mówić, aby dostosować język. Mogą Państwo również odczuwać dużą ilość dodatkowej śliny. Aby zminimalizować dyskomfort, należy jeść miękkie pokarmy, dopóki nowa proteza częściowa nie osiądzie. Następnego dnia prawdopodobnie zauważą Państwo, że proteza jest całkowicie wygodna. Wkrótce przyzwyczają się Państwo do niej i będą mogli normalnie mówić i jeść.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *