W określonych przypadkach pacjent musi poddać się zabiegowi chirurgicznego usunięcia zęba. To rutynowy zabieg stomatologiczny, który wykonuje się wtedy, gdy tradycyjna ekstrakcja jest niewystarczająca. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest chirurgiczne usuwanie zębów oraz kiedy i dlaczego się je wykonuje. Zapraszamy do lektury.
Na czym polega chirurgiczna ekstrakcja zęba?
Chirurgiczne usuwanie zębów to zabieg stomatologiczny, który wykonuje się wtedy, gdy zwykła ekstrakcja nie da zamierzonych efektów lub jest niemożliwa do wykonania. Pacjent przed zabiegiem otrzymuje znieczulenie miejscowe. W trakcie stomatolog nacina tkanki miękkie w jamie ustnej, przygotowując przestrzeń wokół zęba lub zębów. Następnie wskazany ząb jest izolowany od reszty za pomocą specjalistycznych narzędzi. Kolejnym krokiem jest chirurgiczne usunięcie zęba z jamy ustnej. Po zakończonym zabiegu stomatolog zabezpiecza naruszone miejsce za pomocą szwów.
Chirurgiczne usuwanie zębów – kiedy jest konieczne?
Stomatolog podejmuje decyzję o tym, czy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, czy jednak standardowa ekstrakcja zęba będzie wystarczająca. Poniżej kilka sytuacji, w których konieczne jest przeprowadzenie chirurgicznej ekstrakcji.
Całkowite zniszczenie korony zęba
Tego typu zabieg stosuje się m.in. w sytuacji, gdy doszło do całkowitego zniszczenia korony zęba. Wówczas w jamie ustnej pacjenta w miejscu zęba pozostają już tylko same korzenie. Ich usunięcie wymaga przeprowadzenie ekstrakcji chirurgicznej. W przeciwnym razie pozostałe korzenie powodowałyby dolegliwości bólowe oraz zwiększały ryzyko rozwoju zapalenia.
Zatrzymanie zęba
Kolejnym wskazaniem do chirurgicznego usunięcia zęba jest jego zatrzymanie. To stan, w którym ząb nie wyrżnął się całkowicie. Mogą być widoczne częściowo lub w ogóle być niewidoczne gołym okiem. Powodują jednak dyskomfort i dolegliwości bólowe. Zazwyczaj dotyczy to ósemek, czyli popularnych zębów mądrości. W takiej sytuacji wskazane jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.
Niewłaściwe ułożenie lub zaklinowanie zębów
Zdarza się też, że zęby mają nietypowo ułożone korzenie, które mogą powodować zaklinowanie ich w zębodole. Ponadto zęby mogą rosnąć w niewłaściwym kierunku, powodując nacisk na pozostałe uzębienie. Utrudnia to nie tylko wzrost samego zęba, ale również może deformować pozostałe oraz wywoływać dolegliwości bólowe.
Kiedy jeszcze wykonuje się chirurgiczne usunięcie zęba?
Powyżej wskazano na trzy typowe powody przeprowadzenia chirurgicznej ekstrakcji zęba. Może to być konieczne również w takich sytuacjach jak:
- bardzo zaawansowana próchnica niedająca szans na wyleczenie;
- urazy mechaniczne, w tym złamania zębów, które uniemożliwiają ich odbudowę;
- poważne stany zapalne i infekcje;
- planowane leczenie ortodontyczne (przed założeniem aparatu ortodontycznego);
- posiadanie zębów nadliczbowych.
O zasadności wykonania zabiegu zawsze decyduje lekarz. Musisz wykonać tego typu zabieg w Lublinie? Koniecznie wybierz zaufany gabinet.
Tekst promocyjny
Podobne tematy