Objawy otwartej zatoki przynosowej po ekstrakcji zęba mogą być trudne do odróżnienia, a są na tyle powszechne, że wymagają szybkiej pomocy medycznej. Oto jak stwierdzić, czy obszar wokół zatoki został przedziurawiony, i co zrobić, jeśli podejrzewasz, że zostałeś dotknięty. Można również sprawdzić, czy zatoka jest zablokowana za pomocą testu nosowego. Podczas tego testu pacjent wdmuchuje powietrze przez nozdrza, jednocześnie dociskając nos do palca wskazującego i kciuka. Głośny syk wskazuje na perforację zatoki szczękowej, ale może być negatywny, jeśli powietrze nie przechodzi przez ranę. Dodatkowo, test ten nie jest dowodem na to, że zatoka jest zamknięta, ponieważ błona śluzowa może wytworzyć płat lub zastawkę nad nakłuciem i uniemożliwić przepływ powietrza.
Diagnoza
Pacjent zgłasza się z miękką żółtą wypukłością z zatoki przynosowej po ekstrakcji zęba. Przy wydechu wypukłość ta wystaje do gojącego się gniazda. Ten odczyn zapalny nie jest bolesny i nie zaburza komunikacji przepływu powietrza z zatoką. Ponadto wypukłość nie powoduje krwawienia. Ponieważ oczywiste jest, że doszło do wypadnięcia wyściółki zatoki, cięcie w ścianie zatoki jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do powstania przetoki ustno-zatokowej.
Najważniejszym krokiem w diagnostyce otwartej zatoki przynosowej po usunięciu zęba jest dokładne rozpoznanie przyczyny. Tylko wtedy można wybrać skuteczne leczenie. Jeśli stomatolog stwierdził objaw, powie Ci, abyś unikał siłowego dmuchania. Jeśli zauważysz uciekające powietrze, konieczne może okazać się chirurgiczne zamknięcie otworu. Specjalista określi również, czy pacjent wymaga dalszego leczenia.
Pacjenci z otwartą zatoką przynosową po usunięciu zęba mogą odczuwać różne objawy związane z zakażeniem bakteryjnym. Chociaż infekcje stomatologiczne są powszechne, istnieje również ryzyko, że mogą one spowodować poważne problemy w zatokach. Infekcja jest spowodowana przez bakterie beztlenowe, które nie potrzebują tlenu i wytwarzają ostry zapach. Zakażenie będzie zazwyczaj jednostronne i zlokalizowane w obszarze nad zębami.
Zazwyczaj pacjenci przechodzą 3 wizyty przedoperacyjne w ciągu pierwszych 6 tygodni leczenia. Lekarz może zasugerować rozłożenie tych wizyt na kilka miesięcy w zależności od tego, jak dobrze goi się zatoka. Jeśli u pacjenta wystąpi jakikolwiek rodzaj powikłania, powinien on jak najszybciej powiadomić o tym swojego lekarza pierwszego kontaktu. Ponadto, pacjent może wymagać dodatkowych leków po zabiegu. Może być konieczne przyjmowanie leku o nazwie Sudafed przez 3 dni.
Lekarz może wykonać badanie diagnostyczne. Obecność polipa lub śluzaka, proste rozszerzenie wyściółki zatoki lub kombinacja tych warunków może prowadzić do otwartej zatoki przynosowej. W niektórych przypadkach otwarta zatoka przynosowa po usunięciu zęba może być trudna do zdiagnozowania. Najlepiej zgłosić się do dentysty, jeśli objawy nie ustępują.
Najczęstszą przyczyną OAF jest ekstrakcja zęba szczękowego tylnego. W 80% przypadków OAF jest wynikiem ekstrakcji zęba tylnego szczęki. Stan ten określany jest również jako przetoka ustno-zatokowa. Pacjenci doświadczający przewlekłego nie gojącego się OAF doświadczają ropnej wydzieliny podczas dmuchania lub picia przez nos. Świadczy to o przewlekłym nie gojącym się OAF.
Funkcjonalna chirurgia endoskopowa jest doskonałym rozwiązaniem przywracającym funkcję zatok. Pomaga zatokom swobodnie oddychać i zmniejsza ilość wydzieliny z nosa. Wielu pacjentów jest zadowolonych z tego zabiegu. Zabieg jest zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym i powoduje minimalny dyskomfort. Procedura ta jest również skuteczna dla osób z objawami związanymi z twarzą lub gardłem. Może pomóc w przywróceniu pacjentowi zmysłu węchu i zapobiec wystąpieniu drugiej infekcji.
Leczenie
Istnieje kilka procedur leczenia otwartej zatoki przynosowej po usunięciu zęba, ale nie wszystkie są odpowiednie dla wszystkich pacjentów. Twój lekarz może zalecić pewne leki przedoperacyjne, aby przygotować zatoki do operacji. Leki te mogą obejmować antybiotyki i sterydy doustne. Należy rozpocząć przyjmowanie leków w dniu operacji i pamiętać o przestrzeganiu instrukcji. Ponadto, należy unikać niektórych leków przez 14 dni przed operacją, ponieważ niektóre z nich rozrzedzają krew lub mogą powodować nadmierne krwawienie. Tylenol jest bezpiecznym sposobem przyjmowania leków przeciwbólowych, jeśli potrzebujesz przerwy.
Zabiegi chirurgiczne, które pozostawiają fragmenty kości w ustach, mogą również skutkować otwartą zatoką przynosową. Leczenie tego typu schorzenia będzie zależało od tego, czy doszło do wcześniejszej infekcji, zapalenia lub perforacji. Twój lekarz może również przepisać antybiotyki na zatokę. Po operacji, trzeba będzie zaplanować wizyty kontrolne, aby upewnić się, że stan goi się prawidłowo. Z lekarzem można również omówić, kiedy wskazane jest wszczepienie implantów stomatologicznych. Wszczepienie implantów może być możliwe dopiero po całkowitym wyleczeniu zatoki.
U niektórych pacjentów po usunięciu zęba wyściółka zatoki wypada przez zębodół. Dzieje się tak, ponieważ ostium zatoki jest zablokowane. Powoduje to wzrost ciśnienia w zatoce, a wyściółka zatoki może wypaść przez zębodół. Aby tego uniknąć, lekarz może zalecić środek do udrożniania zatok. Pomoże on w drenażu i zmniejszy ciśnienie.
Oprócz unikania tych czynności, należy również unikać używania słomek, trzymania nosa i kichania. W niektórych przypadkach mogą zostać przepisane dostępne bez recepty leki obkurczające, takie jak Sudafed. Leki te mogą mieć działania niepożądane i powinny być przyjmowane pod opieką lekarza. Oprócz antybiotyków, w wydzielinie z nosa prawdopodobnie pojawi się krew.
Leczenie chirurgiczne otwartej zatoki przynosowej po ekstrakcji zębów powinno obejmować usunięcie implantu, jeśli przedostał się on do zatoki szczękowej. Implant można usunąć chirurgicznie, ale ta opcja nie zawsze jest możliwa. Jeśli implant stomatologiczny poluzował się lub uległ przemieszczeniu, lekarz może być zmuszony do zmiany jego położenia, a w razie potrzeby także do jego usunięcia. Pozwoli to wyeliminować ewentualne zakażenie zatoki i przyspieszy proces gojenia.
W okresie pooperacyjnym pacjent powinien być monitorowany w celu zapewnienia prawidłowego drenażu ostium. Lekarz może również wykonać przeszczep szypuły policzkowej poduszki tłuszczowej w celu naprawy wypadnięcia. Jeśli jednak doszło do wypadnięcia wyściółki zatoki, może być potrzebna interwencja chirurgiczna w celu jej skorygowania. Aby uniknąć jakichkolwiek powikłań, należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych. Należy przepisać środek do udrożniania zatok i unikać nadmiernego wydmuchiwania nosa.
Opcje leczenia
Jeśli otwarta zatoka przynosowa po usunięciu zęba utrzymuje się, należy zgłosić się do otolaryngologa. Dostępnych jest kilka metod leczenia tego schorzenia. Należy unikać czynności, które zwiększają ciśnienie w zatoce, takich jak trzymanie kichania lub dmuchanie nosa przez słomkę. Doustne środki obkurczające, takie jak Sudafed, mogą złagodzić przekrwienie i ból. Przed zażyciem środków obkurczających należy skonsultować się z lekarzem. Dodatkowo musisz pamiętać, że krew będzie wypływać z gniazda przez zatokę, co oznacza, że będzie ona ciemna. Jest to normalne zjawisko.
W niektórych przypadkach pacjent może nie być świadomy, że ma otwartą zatokę przynosową po usunięciu zęba. Uderzony ząb może być przyczyną tego stanu. Należy pamiętać, że jama ustna i zatoka są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli ząb jest duży lub ma długi korzeń, przyczyną może być otwarta zatoka przynosowa. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z dentystą. Możesz mieć zakażenie zatok.
Opcje leczenia otwartej zatoki przynosowej po usunięciu zęba zależą od rodzaju nowotworu i jego lokalizacji. Niektóre rodzaje nowotworów wymagają operacji w celu usunięcia dotkniętej części. W niektórych przypadkach można zastosować chemioterapię, aby złagodzić objawy i poprawić jakość życia. Ziarniniaki śródpiersia mogą być leczone za pomocą radioterapii. Brodawczaki odwrócone mogą wymagać operacji, natomiast ziarniniaki linii środkowej prawdopodobnie będą wymagały radioterapii.
Jeśli otwarta zatoka nie jest spowodowana stanem stomatologicznym, istnieją inne opcje chirurgiczne. Pacjent może mieć zablokowane ostium zatoki, co może skutkować wypadnięciem wyściółki zatoki. Jest to jednak rzadkie zjawisko. Zastosowanie przeszczepu szypuły policzkowej poduszki tłuszczowej może skorygować ten problem. Po zabiegu pacjent powinien zostać poinstruowany, aby unikać wydmuchiwania nosa i stosować środki obkurczające zatoki.
Jeśli stan jest spowodowany problemem stomatologicznym, w diagnozie może pomóc zdjęcie panoramiczne lub widok Watera. Jeśli przyczyną dolegliwości są problemy stomatologiczne, postępowanie stomatologiczne może być wystarczające do złagodzenia objawów lub konieczne może być podejście chirurgiczne. Pacjenci z bólem twarzy, w tym napięciowym bólem głowy lub zaburzeniem stawu skroniowo-żuchwowego, powinni zostać sprawdzeni pod kątem przyczyny związanej z zatokami.
Najważniejszym krokiem w zapobieganiu otwartej zatoki przynosowej po usunięciu zęba jest właściwe planowanie. Należy unikać siłowego wydmuchiwania nosa i powstrzymać się od siłowego zaciskania szczęki. Stomatolog powinien również zaalarmować Cię o ewentualnym otworze zatoki. W pierwszych dniach po ekstrakcji należy unikać siłowego wydmuchiwania nosa, gdyż może to doprowadzić do powstania dziury w zatoce.
Otwarta zatoka przynosowa po usunięciu zęba może być spowodowana zakażeniem jamy ustnej lub zabiegiem stomatologicznym. W ciężkich przypadkach zakażenie w jamie ustnej może wpływać na zatoki i prowadzić do innych problemów z zębami. Możliwe jest leczenie otwartej zatoki przynosowej po usunięciu zęba za pomocą chirurgii. Istnieje wiele opcji, w tym shunty zatokowe i inne rozwiązania.
Podobne tematy