Czego należy unikać po ekstrakcji zęba?

Oprócz unikania kwasów, gorących i ciągnących pokarmów, należy również unikać plucia. Mogą one podrażnić jamę ustną i zakłócić działanie leków przepisanych przez chirurga szczękowego. Unikaj także palenia papierosów i picia alkoholu, ponieważ mogą one wywołać skutki uboczne, w tym ból głowy. Po usunięciu zęba unikaj żucia, kwaśnych i gorących pokarmów. Przez kilka dni po zabiegu należy również unikać pokarmów kruchych i lepkich.

Unikanie kwaśnych pokarmów

Jeśli niedawno miałeś/aś ekstrakcję zęba, ważne jest, abyś unikał/a kwaśnych i pikantnych pokarmów podczas gojenia się jamy ustnej. Pokarmy te podrażniają miejsce ekstrakcji i mogą spowodować usunięcie skrzepów krwi, co spowalnia proces gojenia. Szczególnie szkodliwe są twarde pokarmy, takie jak lody, orzechy i nasiona, które mogą utknąć w miejscu ekstrakcji. Co więcej, twarde pokarmy mogą zaostrzyć proces gojenia, pozostawiając kawałki zęba pomiędzy nimi. Dodatkowo kwaśne i oparte na cytrusach pokarmy i napoje mogą podrażnić miejsce gojenia.

Istnieje kilka rodzajów kwaśnych i pikantnych pokarmów, których należy unikać po ekstrakcji zęba. Należy również unikać jedzenia jajek na twardo lub jajek sadzonych. Należy również unikać ostrych, chrupiących lub kwaśnych pokarmów, zwłaszcza jeśli już wcześniej usuwano zęby. Unikaj ssania słomek, ponieważ mogą one zwiększyć ryzyko wystąpienia suchego gniazda. Suchy zębodół to stan, w którym skrzep krwi wokół miejsca ekstrakcji ulega rozluźnieniu. Powoduje to ogromną wrażliwość i krwawienie.

W zależności od rodzaju zabiegu, kwaśne pokarmy mogą podrażnić miejsce ekstrakcji. Jedzenie pikantnych, chrupiących lub żujących pokarmów po usunięciu zęba również może podrażnić to miejsce. Chociaż gorące i pikantne potrawy mogą być kuszące, to jednak mogą one podrażnić miejsce ekstrakcji i sprawić, że proces gojenia będzie bardziej bolesny. Badanie opublikowane w JAMA Pediatrics wykazało, że unikanie kwaśnych pokarmów po usunięciu zęba nie poprawiło gojenia.

Zamiast gorących i pikantnych potraw, rozważ miękkie jedzenie po usunięciu zęba. Miękkie pokarmy, takie jak zupy, smoothies, mogą dostarczyć składników odżywczych, których potrzebuje Twój organizm. Niektóre kombinacje owoców i warzyw są szczególnie dobre, np. mango i papaja. Spróbuj dodać jogurt lub kefir, aby zmniejszyć kwasowość. Smoothie może zawierać białko w proszku, aby dać Ci dodatkowe nasycenie i zmniejszyć dyskomfort. Należy również uważać, aby nie pić smoothie przez słomkę, ponieważ ruch ssania podrażnia dziąsła.

Unikanie gorących potraw

Po usunięciu zęba zaleca się unikanie niektórych potraw, zwłaszcza tych o ostrym lub kwaśnym smaku. Spożywanie takich pokarmów po operacji w jamie ustnej może być trudne, ponieważ mogą one podrażniać jamę ustną. Ponadto, spożywanie tych pokarmów może kolidować z lekami podawanymi przez chirurga stomatologa. Na szczęście istnieje kilka kreatywnych sposobów na dostarczenie składników odżywczych podczas stosowania ograniczonej diety. Oto kilka wskazówek, których warto przestrzegać:

Miękkie jedzenie jest najlepsze po usunięciu zęba. Choć może Cię kusić, by jeść gorące potrawy zaraz po ekstrakcji, to tylko sprawi, że okolica będzie bolała. Zamiast tego spróbuj miękkich, przeżuwanych pokarmów, takich jak jogurt, który jest łatwy do przełknięcia i dostarcza dużo białka i składników odżywczych. Unikaj jedzenia czegokolwiek z chrupiącymi dodatkami, ponieważ mogą one uszkodzić dziąsła. Również zimne jedzenie jest najlepsze, ponieważ może pomóc zmniejszyć dyskomfort. Spróbuj zmieszać zupę z warzywami, orzechami lub serem.

Podczas żucia unikaj twardych mięs i drobiu. Mogą one zaostrzyć ranę i zahamować jej gojenie. Surowe owoce mogą zawierać chrupki, które mogą podrażniać jamę ustną. Dobrym wyborem są delikatniejsze pokarmy, takie jak pieczone filety rybne i jajecznica. Pokarmy te mają niską zawartość kwasu i mogą pomóc w szybszym gojeniu się jamy ustnej. Chociaż pizza może Ci smakować, nie jedz jej przez kilka następnych dni.

Jeśli miałeś/aś ekstrakcję zęba, musisz unikać alkoholu przez 24 godziny, a jeśli przyjmujesz silne leki przeciwbólowe, musisz ich unikać przez co najmniej tydzień. Wskazane jest również unikanie pokarmów stałych. Podczas gdy pizza, makaron i chipsy mogą powodować podrażnienia, żucie żywności będzie utrudniać proces gojenia. Ponadto unikaj jedzenia gorących, chrupiących pokarmów. Mogą one również zawierać szkodliwe bakterie.

Dzień po usunięciu zęba można bezpiecznie jeść miękkie, letnie lub zimne pokarmy. Miękkie pokarmy są łatwe do przeżuwania i doskonale nadają się do gojenia. Jeśli nie jesteś w stanie żuć stałych pokarmów, spróbuj zmiksować je łyżką. Zupy te są bogate w składniki odżywcze, które pomogą Twojej jamie ustnej szybciej wyzdrowieć. Są one również pożywne. Mieszanka zblendowanych zup jest idealna po ekstrakcji zęba. Upewnij się, że zblendowana zupa jest spożywana w letniej temperaturze.

Unikanie pokarmów żujących

Jeśli niedawno miałeś ekstrakcję zęba, najlepiej jest unikać pokarmów żujących w jak największym stopniu. Mogą one nie tylko podrażnić miejsce ekstrakcji, ale także spowodować wolniejsze gojenie się rany. Przez pierwsze kilka dni można jeść miękkie, pożywne pokarmy, a następnie stopniowo przechodzić na bardziej żujące, stałe pokarmy po przeciwnej stronie. Ponadto w tym czasie należy zadbać o nawodnienie organizmu poprzez picie dużej ilości płynów.

Po usunięciu zęba należy unikać spożywania pokarmów szczególnie twardych lub chrupiących. Dotyczy to również owoców cytrusowych, które mogą podrażnić miejsce ekstrakcji i utrudnić gojenie. Inne pokarmy, których należy unikać, to kruche, twarde i trudne do przeżucia produkty. Mogą one utknąć między zębami, powodując zakażenie i bolesne odczucia. Po usunięciu zęba najlepiej jest unikać pokarmów do żucia, aż do całkowitego wyleczenia jamy ustnej i miejsca ekstrakcji.

O ile spożywanie miękkich, nie chrupiących pokarmów jest w porządku dla osób, które właśnie przeszły zabieg usunięcia zęba, najlepiej jest ograniczyć spożycie pokarmów wymagających intensywnego żucia. Możesz również ograniczyć spożycie twardych orzechów i nadmiernej ilości cukru. Zimne pokarmy, takie jak jogurt, są doskonałe do łagodzenia dyskomfortu. Zimne pokarmy są również dobre dla Ciebie, ponieważ są łatwe do żucia i mogą zawierać składniki odżywcze i białka. Jeśli możesz, dodaj do swojej zupy kilka łatwych do przeżucia składników.

Przez 24 godziny po usunięciu zęba należy próbować miękkich i płynnych pokarmów. Możesz również pić mleko lub inne płyny i smoothies. Unikaj plucia lub używania słomki. Mogą one spowodować rozluźnienie skrzepu i bolesność w miejscu ekstrakcji. Staraj się unikać energicznych czynności, takich jak energiczna aktywność fizyczna. Najlepiej unikać alkoholu w trakcie leczenia. Możesz mieć skrzep po ekstrakcji zęba.

Chociaż unikanie żujących pokarmów po usunięciu zęba może zapobiec dalszym problemom, ich jedzenie nadal może być bolesne. Miękkie pokarmy są również najlepszym sposobem na zmniejszenie bólu po wyrwaniu zęba i zminimalizowanie ryzyka infekcji i powikłań. Ważne jest, aby pamiętać, że ekstrakcje zębów są zwykle konieczne z powodu urazu, choroby lub stłoczenia. Wypełnienia lub korony nie są rozwiązaniem dla tych problemów i nie mogą w pełni przywrócić zniszczonych zębów.

Unikanie plucia

Po usunięciu zęba należy unikać plucia, aby zapobiec krwawieniu. Czynność ta może zakłócić skrzep i zwiększyć szansę na zakażenie i suchy zębodół. Należy unikać płukania jamy ustnej, ponieważ plucie może spowolnić proces krzepnięcia i zakłócić skrzep. Należy również pić dużo wody. W czasie oczekiwania na zagojenie się tego miejsca należy również unikać plucia.

W godzinach i dniach po usunięciu zęba należy unikać plucia, ponieważ może to spowodować krwawienie i potencjalnie skomplikować proces gojenia. Ponadto, energiczne plucie może spowodować rozejście się skrzepu, co może doprowadzić do powstania suchego gniazda. Aby uniknąć tego problemu, spróbuj kichać z otwartymi ustami. Dentysta udzieli Ci wskazówek, jak to robić.

Ślinienie się jest normalnym objawem podczas zabiegów stomatologicznych. Nagromadzenie śliny pozostanie w okresie rekonwalescencji. Jednak nowe leki, leki przeciwbólowe i infekcje mogą również prowadzić do nadmiernego ślinienia. Rozmowa z lekarzem dentystą na temat potencjalnych skutków ubocznych jest niezbędna. Jeśli doświadczasz któregoś z tych problemów po usunięciu zęba, najlepiej skonsultuj się ze swoim dentystą w sprawie możliwych rozwiązań.

Podczas gdy szturchanie bolącego zęba może spowodować dalsze krwawienie, może również doprowadzić do powstania suchego gniazda. Proces w No Gaps Dental jest komfortowy. No Gaps Dental ma kilkadziesiąt lat doświadczenia i stosuje delikatne techniki, aby proces był bezbolesny dla pacjentów. Jednak jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, istnieje ryzyko związane z tym zabiegiem. Ważne jest, aby zrozumieć to ryzyko przed poddaniem się jakiejkolwiek operacji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *