Jak usunąć żółte przebarwienia na zębach

Czy chcesz wiedzieć jak usunąć żółte przebarwienia z zębów? Być może słyszałeś o sodzie oczyszczonej, ściąganiu oleju kokosowego lub licówkach porcelanowych, ale czy wiesz, czym one są? Istnieje wiele opcji do rozważenia, a my przejdziemy przez korzyści każdego z nich. Pierwsza metoda polega na wizycie u dentysty. Wykona on zabieg polerowania przy użyciu pasków ściernych. Paski te są wykonane z materiału przypominającego papier ścierny, a dentysta przeciągnie je tam i z powrotem, aby wypolerować ząb. Należy jednak pamiętać, że procedura ta nie jest bezpieczna dla zębów; po zabiegu należy unikać picia kolorowych napojów.

Soda oczyszczona

Niezależnie od tego, czy masz żółte przebarwienia na zębach, czy po prostu chcesz rozjaśnić swój uśmiech, możesz spróbować sody oczyszczonej, aby wybielić zęby. Ten powszechny produkt domowy ma wiele korzyści, od usuwania plam po równoważenie poziomu pH w ustach. Chociaż nie może pozbyć się głębokich plam, działa na plamy powierzchniowe. Przed użyciem sody oczyszczonej do wybielenia zębów warto skonsultować się z dentystą.

Możesz zrobić pastę, łącząc dwie łyżeczki sody oczyszczonej z pół szklanki wody. Jeśli nie chcesz robić pasty, możesz po prostu dodać jedną łyżeczkę do dwóch łyżeczek wody i umyć zęby jak zwykle. Nie musisz myć zębów pastą codziennie, ale warto spróbować przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. Soda oczyszczona i cytryna mogą być również stosowane do wybielania zębów poprzez hamowanie rozwoju bakterii powodujących próchnicę. Większość past do zębów zawiera nadtlenek wodoru.

Ściąganie oleju kokosowego

Ściąganie oleju ma wiele korzyści. Usuwa szkodliwe bakterie i wspomaga zdrowie jamy ustnej. Kiedy olej jest wymachiwany wokół ust, powoduje zmydlanie i wypłukuje toksyny. Lepka natura oleju zapobiega również przyleganiu płytki nazębnej do zębów. Jest również bogaty w antyoksydanty, które zapobiegają uszkodzeniom zębów. Praktyka ta znana jest od tysięcy lat i jest nadal popularna w dzisiejszych czasach.

Podczas gdy nadtlenek wodoru jest popularnym środkiem do wybielania zębów, nadtlenek wodoru może uszkodzić szkliwo zębów. Olej kokosowy działa jako naturalny środek antybakteryjny i neutralizuje nadmiar kwasu w ustach, który może prowadzić do żółtych plam. Inne badanie opublikowane w Nigerian Medical Journal wykazało, że ściąganie oleju kokosowego zmniejszyło tworzenie się płytki nazębnej i zapalenie dziąseł. W badaniu nie sprawdzono jednak, czy może ono usunąć przebarwienia spowodowane przez kawę.

Licówki porcelanowe

Jeśli masz żółte przebarwienia na zębach, licówki porcelanowe mogą być rozwiązaniem dla Ciebie. Te cienkie powłoki są mocowane do przedniej powierzchni zębów. Są one bardzo trwałe i odporne na przebarwienia, co czyni je doskonałym wyborem dla osób, które chcą poprawić wygląd swoich zębów. Licówki porcelanowe nie są jednak trwałe. Jeśli ulegną uszkodzeniu lub przebarwieniu, trzeba będzie je w końcu wymienić.

Chociaż możesz wybielić licówki porcelanowe w domu, musisz być ostrożny, aby chronić swoje nowe zęby. Produkty wybielające mogą uszkodzić licówki, przez co będą one wyglądały nieciekawie i matowo. Ponadto mogą one odpryskiwać i tracić swój blask. Aby chronić swoje nowe licówki porcelanowe, należy regularnie szczotkować zęby i używać nici dentystycznej. Powinieneś również używać delikatnej pasty do zębów o działaniu polerującym. Jeśli nadal masz plamy, możesz udać się do dentysty, aby uzyskać drugą opinię.

Niedobór witaminy C

Jednym z powszechnych objawów niedoboru witaminy C jest żółte przebarwienie zębów. Witamina C jest niezbędną witaminą, a jej niedobór może prowadzić do szkorbutu. Innym objawem niedoboru witaminy C jest krwawienie dziąseł podczas mycia zębów. Oto co powinieneś wiedzieć o witaminie C. Jej niedobór może powodować żółte przebarwienia zębów i krwawienie dziąseł.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania przy przyjmowaniu suplementów witaminy C jest to, że zbyt duża jej ilość może mieć niekorzystne skutki. Przyjmowana w nadmiarze witamina jest wydalana jako odpad, pozostawiając organizm z uszczuploną pulą witaminy. Nadmierne spożycie witaminy C może spowodować stan zwany adenozą, który jest kolejnym objawem niedoboru.

Produkty do wybielania zębów w domu

Jednym ze sposobów usunięcia żółtych przebarwień z zębów jest ich wybielenie za pomocą produktów do wybielania zębów w domu. W Internecie dostępne są różne pasty do zębów i paski wybielające, które należy stosować przez około trzydzieści minut na jedną aplikację. Produkty te mogą rozjaśnić zęby o jeden lub dwa odcienie, ale badanie przeprowadzone w 2016 roku nie znalazło dowodów na to, że są one bardziej skuteczne niż zalecany 10-procentowy żel z nadtlenkiem karbamidu. Dostępne są również płukanki wybielające, które zawierają źródła tlenu reagujące ze związkami, które barwią zęby. Produkty te zawierają również nadtlenek wodoru, który jest skuteczny w usuwaniu plam z zębów.

Większość produktów do wybielania w domu działa na plamy zewnętrzne, które są spowodowane przez żywność i napoje, takie jak kawa, herbata i czerwone wino. Nie przenoszą się one na zębinę, która jest ciemniejsza i bardziej żółta. W przeciwieństwie do tego, wewnętrzne plamy są spowodowane przez coś w organizmie, i są one trudniejsze do usunięcia. Ogólnie rzecz biorąc, zużycie związane z wiekiem powoduje przebarwienie zębów.

Pokarmy bogate w wapń

Wśród wielu przyczyn żółtych przebarwień na zębach jest spożywanie kawy i herbaty. Ponadto spożywanie niektórych pokarmów, takich jak czerwone wino i napoje gazowane, może również powodować przebarwienia. Palenie papierosów również przyczynia się do przebarwień na zębach, ponieważ papierosy zawierają nikotynę i substancje smoliste, które przyczyniają się do powstania żółtego odcienia na zębach. Aby usunąć przebarwienia, należy rzucić palenie i unikać jedzenia lub picia tytoniu, o którym wiadomo, że powoduje żółte przebarwienia na zębach.

Picie napojów bogatych w wapń, takich jak mleko i ser, pomoże wzmocnić zęby i ochronić je przed próchnicą. Podobnie, unikanie ciemnych napojów gazowanych i słodkich przysmaków pomoże chronić Twoje szkliwo. Staraj się również unikać pokarmów zawierających związki kwasowe, takich jak pomidory, które osłabiają szkliwo. Pokarmy bogate w wapń wzmocnią Twoje zęby i pomogą im stać się bielszymi. Dodanie odrobiny soku z cytryny do ust również pomoże.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *