Wstawienie implantów to doskonały sposób na odbudowę uzębienia i jest zalecany z kilku powodów. Stałe zęby na implancie gwarantują trwałe rozwiązanie i zdrowy uśmiech, jednocześnie zapobiegając utracie kości szczęki. Implanty mocuje się chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji świadomej. Gdy uspokojenie ustąpi, pacjent będzie odczuwał niewielki dyskomfort, taki jak zasinienie, bolesność, obrzęk i ból wokół miejsca wszczepienia implantu. Jak należy Sobie z nim poradzić?
Odpoczynek i ograniczenie ruchu
Wykonywanie żmudnych prac lub forsownych ćwiczeń bezpośrednio po operacji wszczepienia implantu dentystycznego spowoduje wzrost ciśnienia krwi. Po nim następuje niepotrzebne krwawienie, które rozrywa skrzepy krwi i podtrzymuje proces gojenia. Dlatego przez kilka dni po zamocowaniu implantów nie należy wykonywać żadnej aktywności fizycznej. Zalecany jest całkowity odpoczynek w dniu wszczepienia implantów. Co więcej, nawet jeśli czujesz się dobrze, przez pierwsze 3 dni po operacji nie wykonuj ciężkich ćwiczeń.
Zimny okład
Stosowanie okładów z lodu wokół bolesnych obszarów jest dobrze znanym lekarstwem na różne choroby zębów. Jest to również zalecane w celu zmniejszenia bólu związanego z implantami. Stosowany przez nas zimny okład dba o obniżenie temperatury i uspokojenie pulsujących nerwów w leczonym obszarze. Ostatecznie zmniejsza to ból i obrzęk w obszarze mocowania implantu. Lekarze dentyści zalecają stosowanie zimnych okładów przez pierwsze 2 dni po zabiegu poprzez przykładanie okładów z lodu przez 15 minut w regularnych odstępach czasu.
Środki medyczne (leki)
Lekarze przepisują dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak Ibuprofen, lub leki przeciwbólowe. Przyjmowanie takich leków zgodnie z podanymi instrukcjami i dawkowaniem pozwoli utrzymać ból pod kontrolą. Jeżeli jednak ból jest zbyt silny i utrzymuje się zbyt długo, zalecane jest odbycie konsultacji z lekarzem, lub e-konsultacji po której można uzyskać e-receptę. Dzięki temu nie ma potrzeby wychodzenia z domu, a ból po czasie może ustać.
Namocz usta ciepłą wodą i sodą oczyszczoną
W okresie rekonwalescencji należy nieco dostosować czynności związane z higieną jamy ustnej. Szczotkowanie lub nitkowanie zębów wokół implantu może spowodować uszkodzenie skrzepów krwi. Tymczasem niewłaściwa higiena jamy ustnej zwiększa ryzyko gromadzenia się bakterii w obszarze mocowania implantu. Drobnoustroje ingerują w proces gojenia i mogą wywoływać ból zębów implantu. Dlatego zalecamy płukanie ust letnią wodą i roztworem sody oczyszczonej.
Dodaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej do szklanki ciepłej wody. Mocz jamę ustną tym roztworem przez kilka minut. Nie rób tego gwałtownie, ponieważ mieszanka może usunąć powstałe skrzepy krwi. Codzienne moczenie jamy ustnej roztworem sody oczyszczonej przez kilka minut pomoże pozbyć się bólu i uchroni zęby implantu przed infekcją bakteryjną.
Miękki pokarm
Implantolodzy zalecają pacjentom utrzymanie diety składającej się z pokarmów miękkich i płynnych w okresie rekonwalescencji. Dzieje się tak, ponieważ nacisk wywierany podczas gryzienia i żucia twardych pokarmów osłabi podporę kotwicy. Poza tym miękkie produkty spożywcze również pomagają zmniejszyć ból. Mówiąc prościej, zastąp swoje menu dietetyczne składające się z kwaśnych, pikantnych i twardych potraw
Podsumowanie
Rekonwalescencja po operacji wszczepienia implantu będzie stosunkowo krótka przy minimalnym ryzyku, jeśli będziesz postępować zgodnie z instrukcjami pooperacyjnymi sugerowanymi przez twojego lekarza. Działania niepożądane, takie jak ból, obrzęk, zasinienie, które występują po wszczepieniu implantów, są częste i ustępują w ciągu kilku dni.
Jeśli zauważysz, że ból się nasilił lub poziom dyskomfortu utrzymuje się przez kilka tygodni na tym samym poziomie, może to oznaczać ryzyko infekcji. Powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem który ewentualnie wystawi e-receptę online, by móc zdobyć leki które pomogą ci szybciej wyzdrowieć.
Podobne tematy